in

Mu kıtası nedir?

“Mu” kıtası, M.Ö. 16. yüzyılda Meksika’da yaşayan ve M.Ö. 1400-400 yılları arasında varlıklarını sürdüren bir kültür olan Mu kültürünün adıdır. Bu kültür, Meksika ve Güney Amerika’da yer alan geniş bir alana yayılmıştır ve özellikle yüksek seviyede uygarlık, sanat ve mimariye sahip olmuştur. Mu kültürünün en önemli yapıları arasında, Piramitler, Tapınaklar, Kraliyet Sarayları ve Kutsal Mezarlar sayılabilir.

Mu kıtası veya kısaca Mu, ilk olarak 19. yüzyılda yaşamış yazar ve gezgin Augustus Le Plongeon tarafından Büyük Okyanus’ta yer aldığı ve 14 bin yıl önce batarak yok olduğu ileri sürülmüş, günümüzde bilim çevrelerinde sözdebilimsel bir iddia olduğu kabul gören efsanevi kıtadır. Le Plongen, kıtada Antik Mısır ve Mezoamerika toplumlarının atalarının yaşadığını iddia etmiştir. Kavram daha sonra, kıtanın bir zamanlar Pasifik Okyanusu’nda var olmuş olduğunu iddia etmiş James Churchward tarafından popülerize edilmiştir.

Mu’nun ve benzer şekilde kayıp bir kıta olduğu iddia edilmiş Lemurya’nın varlığına dair iddialar, iddianın yaratıcısı Le Plong’un zamanından beri destek görmemiştir. Günümüzde de bilim dünyasındaki fikir birliği, Mu kıtasının var olmuş olmasının fiziksel olarak mümkün olmadığı ve iddianın herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığı yönündedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0