in

Sarımsak tansiyonu düşürür mü?

Sarımsak tansiyonu düşürür mü? sorusunun yanıtı merakla yanıt arıyor. Kan basıncı ya da daha sık kullanılan adıyla tansiyon, kalbin vücuda kanı pompalamak için kullandığı gücün ölçüsüdür. Kan basıncı değeri 120/80 mmHg, 130/85 mmHg gibi iki farklı değerden oluşur. Büyük tansiyon olarak adlandırılan değer, kalbin kanı pompaladığı andaki basıncı ifade ederken; küçük tansiyon ise kalbin atımlar arası dinlenme durumundaki basıncını gösterir. Peki Sarımsak tansiyonu düşürür mü? İşte detaylar

Sarımsak, tansiyonu düşürme özellikleri ile bilinir. Sarımsak içeren diyetler tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. Sarımsak içerisinde bulunan allisin adı verilen bir bileşen, vazodilatatör özellikleri ile tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, sarımsak tansiyonu düşürür gibi görünmektedir. Ancak, sarımsak tansiyonu düşürme konusunda daha fazla araştırmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca, sarımsak tansiyon düşürme için tek başına yeterli olmayabilir. Tansiyonun düşürülmesi için sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarını uygulamak daha uygun bir seçenek olabilir.

Kaç diş sarımsak tansiyonu düşürür?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda sarımsağın içerisinde bulunan allicin maddesinin vücuttaki kan basıncını etkilediği ve düşürücü etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanlar bu noktada sarımsağı günde en az 2 diş kullanılmasını öneriyorlar.

Sarımsak çok yenirse ne olur, zararı var mı?

Kişiler sağlıklı olduğu için sarımsağı fazla tüketmek isteyebilirler ama fazla tüketim başta mide olmak üzere sağlık üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Çok fazla sarımsak tüketildiğinde mide hastalıkları tetiklenebilir. Gastrit ve reflü problemleri yaşanabilir. Bunun yanı sıra midede yanma ve ağrı meydana gelir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0