in

10 Kasımda bayrak asılır mı?

10 Kasımda bayrak asılır mı sorusu bugünlerde vatandaşlar tarafından arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olarak kayıtlara geçen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü gününde bayrak asılır? 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini yuman Atatürk’ün öldüğü gün yıldönümün bayrak asılmalı mı? 10 Kasımda bayrak asılır mı? İşte, merak edilenler…

Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi milli bayramlarda birçok vatandaşın balkonuna astığı bayraklar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde de asılır mı? 10 Kasımda bayrak asılır mı? 10 Kasım günü evlerine Ata’yı anmak adına bayrak asmak isteyenler asabilir mi? İşte, detaylı bilgiler…

10 KASIMDA BAYRAK ASILIR MI?
10 Kasım günleri saat 09.05’te çalan siren sesleriyle birlikte Türkiye genelinde 2 dakika süreyle Atatürk anısına saygı duruşuna geçilmektedir.

Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayraklar hariç, Türkiye’deki tüm resmi binalarda ve ülkenin dış temsilciliklerde bayraklar, yas göstergesi olarak yarıya indirilir.

Anıtkabir’de bulunan bayraklar diğer günlerde hiçbir sebeple yarıya indirilmez. Bayrağın sürekli çekili bulunmadığı yerlerde, bayrak önce göndere çekilir; daha sonra da yarıya indirilir.

Evlerinde kalan ve Atatürk’ün ölüm yıldönümünde anma ve hatırlama için balkonuna bayrak asmak isteyenler içinse resmi bir açıklama yapılmamıştır. İsteyen kişiler evlerinden Atatürk bayrağı asamaz şeklinde bir durum veya ifade yer almamaktadır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0