in

Emekli maaşına haciz konulur mu, kredi borcu nedeniyle haciz gelir mi? Memur emekli maaşına, banka borcuna haciz gelir mi?

Emekli maaşı, uzun bir çalışma sürecinin ardından yaşlılıkta geçimi sağlayacak gelir kaynağıdır. Çeşitli ihtiyaçlardan doğan sebeplerle çekilen krediler, uzun vadeli borçlanmalara ödeme planı ile ödeme imkanı sağlar. Bu borçların ödenmemesi, kimi durumlarda haciz işlemi ile sonuçlanmaktadır . Ayrıca senet ile yapılan taksitli borçlanmalar da vadesi geldiğinde ödenmediği takdirde haciz söz konusu olabilir. Peki, emekli maaşına haciz konulur mu? İşte emekli maaşına haciz gelir mi sorusunun yanıtı…

Belli miktarlarda verilen bu maaş, farklı bir ek iş daha yapılmadığı sürece yaşlıların asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlar. Ancak geçmişten kalan çeşitli borçlar, bu az miktardaki gelirden kesintiler yapılabileceği ile ilgili endişe duyulmasına neden olur. Günümüz şartlarında ödenmesi gereken borçlar zamanında ödenemeyebiliyor. Bazen borçlar üst üste gelince aylık gider gelirin üstüne çıkabiliyor. Bu durumda ödemeler geciktikçe hem faiz işlemi uygulanıyor hem de haciz işlemi ile karşılaşmaya neden olmakta.

Emekli Maaşı Haczedilebilir mi?

Farklı çalışma türlerine göre çeşitli miktarlarda ve niteliklerde belirlenen emekli maaşları, yaşlılık döneminde kişinin geçimine büyük katkı sağlar. Ancak hem çalışma sürecinden gelen hem de daha sonra yapılan borçlar emekli maaşında kesintilere neden olabilir. Emekli maaşı, sadece belirli borçlar için ve belli miktarlarda haczedilebilir. Bunun yanında maaştan kesinti yapılabilmesi için emeklinin yazılı rızası gereklidir.

Memur emekli maaşına haciz gelir mi?

Emekli maaşlarına nafaka ve SGK borçları dışında haciz konması yasaktır. Memur emekli maaşında ise buna benzer bir yasaklama yoktur. Memur emekli maaşı haciz konması mümkün olan gelir kaynaklarından biridir. 5434 sayılı kanun kapsamında olan memurlar için emekli maaşı haczi ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Memur emekli maaşı, SGK’nin yanı sıra kredi gibi kurum borçları nedeniyle de kesintiye uğrayabilir.

Vergi borcundan emekli maaşına haciz konur mu?

Vergi borcundan emekli maaşına haciz konulması mümkün değildir. Yalnızca SGK ve nafaka borçları için emekli maaşına haciz konulabileceğini hükmeden kanun maddesine vergi borçları dâhil değildir. Bu nedenle hangi türde olursa olsun vergi borçları emekli aylığından kesilmemektedir.

Bankalar emekli maaşına haciz koyabilir mi?

Emekli maaşı, uzun çalışma sürelerinin ardından yaşlılık döneminde kişinin hayatını idame ettirebilmesi için bağlanır. Bu nedenle emekli izin vermediği sürece nafaka ve SGK borçları dışına kesinti yapılamaz. Kredi ve kart ödemeleri geciktiğinde bile bankaların emekli maaşına haciz ve bloke koyma yetkisi yoktur. Bunun yerine emeklinin evine icra gönderme olanağı bulunur. Bu durumda da her eşyadan birden fazla olmadığı sürece icra işlemi yapılamaz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0