in

Enkazdan çıkanlara neden su verilmez?

Enkazdan çıkanlara neden su verilmez sorusu bugünlerde arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Geçtiğimiz Cuma İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında ekranlara gelen arama kurtarma çalışmaları sırasında su ile ilk müdahale yapılamaz cümlesini duyan vatandaşlar bunun sebebini araştırıyor. Enkaz altından çıkarılan kişilere neden su verilmez? Enkazdan çıkanlara müdahale nasıl olmalıdır? Enkazdan çıkanlara su neden verilmez? İşte, detaylı bilgiler…

Deprem sonrasında yıkılan binaların altında kalan vatandaşlara yapılan müdahaleler arama motorlarında araştırılıyor. Birçok kişinin merak ettiği enkazdan çıkanlara ilk ne yapılır? Enkaz altında kalan vatandaşlar kurtarıldığında neden su verilmez? Enkaz altından çıkanlara sıvı takviyesi yapılmalı mı? İşte, merak edilenler…

ENKAZDAN ÇIKANLARA NEDEN SU VERİLMEZ?
Enkaz altında uzun süre kalan ve çıkarılan kişilerde en önemli can kaybı nedeni olan Ezilme (Crush) Sendromu, çeşitli nedenlerle kas ve yumuşak dokuların üzerlerine düşen ağırlıkların etkisi ile ezilmesiyle ortaya çıkan bir dizi olayın sonucunda kişinin ciddi organ yetersizliğine girmesidir.

Crush Sendromu’nun genel ve böbrekler üzerine olumsuz etkilerini önlemek için çok erken ve hızlı davranmak gerekir. Böyle bir durumdaki hastaya sadece sağlık ekipleri müdahale edebilir. Yıkıntı altında kalmış bir insanın serbest bir uzvu gördüğünde saatte 1-1,5 litre gidecek hızda izotonik NaCl şeklinde serum takılmalıdır.

Elektrolit düzeylerine bakma imkanı yoksa asla potasyum içeren sıvılar verilmemelidir. Depremzedenin enkazdan tamamen çıkarılması uzarsa, kazazedenin durumuna göre sıvı vermeye devam edilmelidir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0