in

Gelir durum belgesi nasıl alınır?

Gelir durum belgesi nasıl alınır sorusu arama motorlarında çokça araştırılıyor. Özellikle parasal işlemlerin yapıldığı bek çok resmi işlerde istenen gelir durum belgesi nasıl alınıyor? Gelir durum belgesi isteme sebebi nedir? Bankalardan kredi çekerken, resmi bir iş yaparken dikkat edilen ve mecburi olarak talep edilen gelir durum belgesi nereden çıkartılır? Gelir durum belgesi nereden sorgulanır? İşte, detaylar…

Birçok kurum ve kuruluş tarafından talep edilen gelir durum belgesi arama motorlarında sıkça araştırılıyor. Pek çok kişinin resmi başvuru veya herhangi bir resmi evraklı işlerinde istenen gelir durum belgesi nereden çıkartılır? Gelir durum belgesi nasıl alınır? Gelir durum belgesi nereden alınır? İşte, merak edilenler…

GELİR DURUM BELGESİ NASIL ALINIR?

Kurum ve kuruluşlar tarafından istenilen aile gelir belgesi ailenin maddi durumunu tespit etmek için kullanılmaktadır. Resmi bir belge olması dolayısıyla resmi kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Kişinin mevcut çalışma durumuna göre gelir belgesini nereden, nasıl alacağı farklılık göstermektedir.

Buna göre;

SGK çalışanları, gelir belgesini çalıştıkları kurumdan alabiliyorlar.
Kredi veya kredi kartı başvurusu yapacakların maaş bordroları “gelir belgesi” niteliğindedir. Dolayısıyla da bu kişilerin tek yapması gereken şey maaş bordrosunu e-devlet üzerinden çıkartmaktır. e-Devlet sisteminin kullanımı çok basittir. İlgili kısımdan maaş bordrosu görüntülenebilir ve yazdırılabilir.
Emekliler ve kamu çalışanları (memurlar) aynı şekilde e-devlet üzerinden “e-bordro” ekranından çıkartacakları maaş bordrosunu “gelir belgesi” niteliğinde kullanabilmeleri mümkündür.

Serbest meslek çalışanları için Bağkur’a bağlı ise “vergi levhası” gelir belgesidir.

e-Devlet üzerinden gelir belgesi almak için:

e-Devlet şifresi edinin. (PTT’ye bizzat gidip 3 TL’ye alabiliyorsunuz)
Edindiğiniz şifre ile e-Devlet web sitesine ya da mobil uygulamasına giriş yapın.
Arama kutucuğuna “Maliye Bakanlığı” yazıp, aratma yapın ve çıkan sonuca tıklayın.
Karşınıza çıkan işlem ekranından maaş bordrosu seçeneğine gelerek, bodroyu yazdırarak gelir belgesi elde edebilirsiniz.
Çalışılan kurumdan gelir belgesi almak için SGK’ya bizzat giderek talep etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir