in

Kedi nasıl yıkanır?

Kedi nasıl yıkanır sorusu arama motorlarında kedi sahipleri tarafından çokça araştırılıyor. Kedilerin sosyal medya platformlarında ve bazı canlı sayfalarında yer alan bilgilere göre yıkanıp yıkanmayacağı konusunda bir belirsizlik olsa da kedi nasıl yıkanır? Kediler yıkanmalı mı? Kediler ne zaman yıkanır? Kediler temiz canlılar mıdır? İşte, merak edilenler…

İnternette ve sosyal medyada tartışılan bilgiler arasında yer alan kediler yıkanır mı yıkanmaz mı konusunda vatandaşlar kedilerin nasıl yıkanacağını öğrenmek istiyor. Dışarıya bırakılan kedilerin çamur veya kirli sulara girip kirlenmesinin ardından eve gelince yıkamak isteyen kedi sahipleri kedileri nasıl yıkamalı? Kediler kirlenir mi? Kedi nasıl yıkanır? İşte, detaylı bilgiler…

KEDİ NASIL YIKANIR?
Kediler kendilerini temizleme konusunda çok titiz olsalar da bazen gerçekten onları yıkama durumları gerekebilir. Bazen tüylerine yapışkan veya kirli bir şeyler bulaşabilir bazen de ilaçlı şampuanla yıkanmalarını gerektirecek sağlık sorunları olabilir.

Bu nedenle kedilere yıkamak hassas bir iştir. Çünkü çoğu kedi yıkanma konusunda pek olumlu tepkiler vermez, bu da hem kedide hem sahibinde stres yaratabilir. Bu nedenle kedi yıkama sırasında şu işlemler yapılmalıdır.

1-Kedini yıkarken onunla sakin ve alçak bir sesle konuş. Kedin sadece iki ayağının suyun içinde olasını istiyorsa kedini sırtı sana dönük şekilde tut ve iki ayağı üzerinde durmasına izin ver.

2- Kedinle kavga etmen asla önerilen bir hareket değildir. Yaklaşık beş kilo ağırlıkta korkmuş bir kedi bir insana (veya iki insana) oldukça büyük zarar verebilir. İlk başlarda kedinin sadece patilerini ve bacaklarını ıslatıp yıkamayı bırakabilirsin. Başka bir gün daha fazla ıslatarak deneyerek gittikçe artırıp en sonunda kedini tamamen yıkayabilirsin.

3- Boynunu, gövdesini, bacaklarını, karnını ve kuyruğunu yıkamak için biraz şampuan ve su kullan. Boynundan başlayarak kuyruğuna doğru tüylerinin çıkış yönünde yıka. Kedinin korkmaması ve sakin hissetmesi için masaj yapıyormuş gibi yıkamalısın. Sanki sadece onu seviyormuşsun ya da tarıyormuşsun ve banyoda olmanız farklı bir olay değilmiş gibi davran.

4- Kulak enfeksiyonu riskini minimuma indirmek için, kanamayı durdurmak veya bir deliği kapatmak amacıyla kullanılan pamuklardan kullan. Yıkama işlemi bittiğinde pamukları çıkartmayı unutma. Pamuk aynı zamanda sesi azaltarak işini daha da kolaylaştırabilir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0