in

Pazara arabayla gidiliyor mu? Pazar yerlerine arabayla gidilir mi? 

Pazar yerlerinin açık olacağı günler için beklenen açıklama geldi. Bu sebeple pazar yerlerine arabayla gidilir mi sorusu araştırılmaya başladı. Pazar yerleri genelgesi İçişleri Bakanlığı’ndan yayınlandı. Genelgeye göre vatandaşlar en yakın pazar yerine gidip gelebilecekler. Pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Tam kapanma sürecinde uygulanacak olan kurallar ve pazar yerleri belirlendi. Peki, Pazara arabayla gidiliyor mu? Pazar yerlerine arabayla gidilir mi? İşte, pazara arabayla gidiliyor mu, Pazar yerlerine arabayla gidilir mi sorularının detaylı yanıtları… 

Pazara arabayla gidiliyor mu sorusu pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Pazar yerlerinin ne zaman açık olduğu son yayınlanan genelgenin ardından gündeme geldi. Tam kapanma döneminde marketler için alınan karar sonrası pazar yerleri için de yeni uygulama başladı. Pazar yerlerine arabayla gidilir mi sorusu da gündeme geldi. Peki, Pazara arabayla gidiliyor mu? Pazar yerlerine arabayla gidilir mi? İşte, pazara arabayla gidiliyor mu, Pazar yerlerine arabayla gidilir mi sorularının detaylı yanıtları… 

Pazara arabayla gidiliyor mu? Pazar yerlerine arabayla gidilir mi? 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘Pazar Yerleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuru yemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı. 

Mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtilen genelgede, ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucu bazı kararlar alındığı bildirildi. Buna göre, tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek. Pazara arabayla gidiliyor mu sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Böyle bir açıklama yapılmamış olsa da vatandaşlar endişe etmeye devam ediyor. 

Pazarda satılmayan ürünler neler? 

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda özellikle köylülerin ürünleri olmak üzere sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak valilik/kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.  

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek. Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler, tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satılacak. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0