in

Torf nedir tek başına kullanılır mı?

Torf nedir tek başına kullanılır mı soruları bugünlerde arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Pek çok kişinin tavsiye üzerine duyduğu torf nedir? Torf ne işe yarar? Vatandaşların merak ettiği ve hangi işte kullanıldığını araştırması üzerine gündem olan torf tek başına kullanılır mı? Torf nerede kullanılır? İşte, merak edilenler…

İnternette vatandaşların çokça araştırmasıyla gündeme taşıdığı torf nedir ve ne işe yarar? Özellikle pandemi döneminde evde kalan vatandaşların çokça ilgi duyduğu çiçek ve toprak konusunda ön plana çıkan torf nedir? Torf toprak nedir? Torf ne işe yarıyor? İşte, detaylı bilgiler…

TORF NEDİR TEK BAŞINA KULLANILIR MI?
Yüzde 100 organik bir toprak türü olan torf, nemli ve fazla yağış alan bölgelerde, bataklık ve göl kenarı gibi su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, su dibine çökmesi ve yıllar içerisinde çürümesi ile oluşur. Bu çürümenin gerçekleşmesi için, bitkinin hava ile temasının kesilmiş olması gerekir.

Torfun su tutma ve havalanma kapasitesi yüksek, hacmi ise hafiftir. İçerisinde herhangi bir hastalık ve haşere taşımaz, aynı zamanda her türlü bitkinin yetiştirilmesinde de kullanılabilir. Genellikle sarı, kahverengi ve siyah renklerde ve lifli yapıdadır. Herhangi bir besin maddesi barındırmaz.

Torf, topraksız kültür ortamlarının hazırlanmasında en çok tercih edilen organik materyaldir. Tek başına ya da diğer materyallerle karıştırılarak kullanılabilir ve yetiştirme ortamının önemli fiziksel ve kimyasal özellikleri kolayca düzenlenebilir.

Bilindiği gibi yapay olarak hazırlanan yetiştirme ortamlarının başarısı, yetiştirme ortamının özelliklerinin bilinmesiyle yakından ilgilidir. Bu nedenle, topraksız kültür ortamı olarak tortun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yakından bilinmesinde büyük fayda vardır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0