in

Türev ürünler nedir özellikleri nelerdir?

Türev ürünler nedir özellikleri nelerdir sorularıyla arama motorlarında araştırmalarda bulunan vatandaşlar konu hakkında tüm bilgileri öğrenmek istiyor. Finans piyasalarında sıkça kullanılan bir terim olan ve yatırımcıların bilmesi gerektiği konular arasında yer alan Türev ürünler nedir? Türev ürünler özellikleri nelerdir? Türev ürünler yatırımcılara ne getiriyor? İşte, detaylı bilgiler…

Yatırım sektöründeki kişilerin bir hayli meşgul olduğu ve ilgilendiği türev ürünler bugünlerde arama motorlarında sıkça araştırılıyor. Sözlük anlamıyla türemiş ya da türetilmiş demek olan Türev ürünler nedir? Türev ürünlerin özellikleri nelerdir? Türev ürünler yatırımcılar için neden önemlidir? Türev ürünler finans piyasasında önemi nedir? İşte, merak edilenler…

TÜREV ÜRÜNLER NEDİR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Fiyatları diğer yatırım araçlarının fiyatlarına bağlı olan ve riskten korunmak veya berlirli bir seviyede risk alarak getiri yükseltmek için kullanılan finans ürünleridir.

Yüzlerce farklı türü olsa da başlıca kullanılan türev ürünler;

Forward
Futures
Opsiyon
Swap
Egzaotik enstümanlar
Kredi türevleri ve yapılandırılmış ürünler(structured products)’dir.

Bu ürünler vadeli işlem kontratları olarak da ifade edilmekle birlikte, sahiplerine, ileri bir tarihte teslimatı yapılmak üzere, herhangi bir finansal aracın bugün üzerinde anlaşılmış fiyattan alım- satım hakkını gösterirler.

Hem organize borsalarda (VOB, LME, CBOT) hem de tezgah üstü (over the counter) piyasalarda işlem görürler. Türev ürünler yatırımcıya kaldıraç etkisi (leverage) sağladığından kullanımı cazip olan ürünlerdir.

Türev ürün kullanımını ile yatırımcı, dayanak varlığın fiyatının hangi yöne doğru gideceğini öngörmekte ve piyasa, tahminler doğrultusunda aşağıya ya da yukarıya hareket ettiğinde para kazanmaktadır.

Özellikle futures ve opsiyon gibi organize borsalar bünyesinde işlem gören kontratlar, standart özellikler taşırlar ve piyasanın likit olmasına katkı sağlarlar.

Çok farklı türev ürün sınıflamaları vardır. Ürünler getirisi lineer(doğrusal) olan basit fiyatlama modellerine sahip ürünlerden, getirisi lineer olmayan çok kompleks fiyatlama modellerine sahip olan türevlere kadar çok geniş bir aralıkta, binlerce ürün türü olarak çeşitli piyasalarda işlem görmektedir.

Özellikle volatilite, olasılık dağılımı gibi kavramlar opsiyonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0