in

Yeni kimlik nasıl çıkarılır? Yeni kimlik için ücret hangi bankaya yatıyor?

Eğer yeni kimlik başvurusunda bulunmak istiyorsanız çeşitli adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda kimlik kartlarında değişikliğe giden Türkiye, çipli kimlik sistemine geçiş yaptı. Beraberinde vatandaşlar yeni kimliğin nasıl çıkarılacağına dair araştırmalara başladı. 37 milyon vatandaşın yeni kimliğe geçmesine karşın halen eski kimliği kullanan vatandaşların sayısı oldukça fazla. Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunurken kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğrafa sahip olmalısınız. Ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden ya da https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr web portalı üzerindeki T.C.Kimlik Kartı Randevu sisteminden randevu alabilirsiniz. Aynı işlemi nüfus müdürlüklerinden de gerçekleştirebilirsiniz. YENİ KİMLİK KARTI İÇİN BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR? Başvuruda bulunurken istenen belgeler ise şunlardır: Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf. YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ NEREYE YATIRILACAK? Kimlik kartı çıkarma ücreti ise 22.50 TL. Kimliğinizi kaybetmeniz durumunda ise 45.00 TL ödemeniz gerekiyor. Akıllara takılan bir diğer soru ise yeni kimlik ücretinin hangi bankaya yatırılacağıdır. Ödeme yapılabilecek anlaşmalı bankalar şunlar: AKBANK T.A.Ş. AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. ALTERNATİFBANK A.Ş. ANADOLUBANK A.Ş. ARAP TÜRK BANKASI A.Ş. CITIBANK A.Ş. DENİZBANK A.Ş. BURGAN BANK A.Ş. FİBABANKA A.Ş. FİNANSBANK A.Ş. HSBC BANK A.Ş. ICBC TURKEY BANK A.Ş. ING BANK A.Ş. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. ODEA BANK A.Ş. PTT Şubeleri ŞEKERBANK T.A.Ş. T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. TURKISHBANK A.Ş. TURKLAND BANK A.Ş. TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş. YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

Eğer yeni kimlik başvurusunda bulunmak istiyorsanız çeşitli adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda kimlik kartlarında değişikliğe giden Türkiye, çipli kimlik sistemine geçiş yaptı. Beraberinde vatandaşlar yeni kimliğin nasıl çıkarılacağına dair araştırmalara başladı. 37 milyon vatandaşın yeni kimliğe geçmesine karşın halen eski kimliği kullanan vatandaşların sayısı oldukça fazla.

Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunurken kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğrafa sahip olmalısınız. Ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden ya da https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr web portalı üzerindeki T.C.Kimlik Kartı Randevu sisteminden randevu alabilirsiniz. Aynı işlemi nüfus müdürlüklerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

Başvuruda bulunurken istenen belgeler ise şunlardır: Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ NEREYE YATIRILACAK?

Kimlik kartı çıkarma ücreti ise 22.50 TL. Kimliğinizi kaybetmeniz durumunda ise 45.00 TL ödemeniz gerekiyor. Akıllara takılan bir diğer soru ise yeni kimlik ücretinin hangi bankaya yatırılacağıdır. Ödeme yapılabilecek anlaşmalı bankalar şunlar:

AKBANK T.A.Ş.

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ALTERNATİFBANK A.Ş.

ANADOLUBANK A.Ş.

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.

CITIBANK A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

BURGAN BANK A.Ş.

FİBABANKA A.Ş.

FİNANSBANK A.Ş.

HSBC BANK A.Ş.

ICBC TURKEY BANK A.Ş.

ING BANK A.Ş.

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ODEA BANK A.Ş.

PTT Şubeleri

ŞEKERBANK T.A.Ş.

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

TURKISHBANK A.Ş.

TURKLAND BANK A.Ş.

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0