in

Ahmet Çağlar Özketen kimdir, nereli, kaç yaşında? 

Biyoteknoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Ahmet Çağlar Özketen kimdir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Merak edilen bir diğer başlık ise Ahmet Çağlar Özketen nereli sorusu oldu.  Koronavirüs salgınıyla ilgili arkadaşlarıyla PCR test kitini oluşturan Ahmet Çağlar Özketen kaç yaşında sorusu da araştırılmaya devam ediyor. Peki, Ahmet Çağlar Özketen kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Ahmet Çağlar Özketen kimdir, nereli, kaç yaşında sorularının detaylı cevapları… 

Koronavirüs salgınında hastalık tanısını koyma işleminde kullanılacak olan PCR test kitinin oluşmasında önemli işler başaran Ahmet Çağlar Özketen kimdir sorusuyla araştırılıyor. Merak edilen bir diğer konu başlığı ise Ahmet Çağlar Özketen nereli sorusu oldu. Ayrıca Ahmet Çağlar Özketen kaç yaşında sorusu da gündeme geldi. Peki, Ahmet Çağlar Özketen kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Ahmet Çağlar Özketen kimdir, nereli, kaç yaşında sorularının detaylı yanıtları… 

Ahmet Çağlar Özketen kimdir, nereli, kaç yaşında? 

Kimya, moleküler biyoloji, nano-teknoloji ve biyo-teknolojinin önemli olduğunu son zamanlarda oldukça araştırılıyor. Şu an Avrupa’ya binlerce PCR kiti oldukça merak ediliyor. Bunlardan biri biyoteknoloji alanındaki çalışmaları ile bilinen Dr. Ahmet Çağlar Özketen… Arkadaşları ile geliştirdiği en geç yarım saat içinde sonuç alınan PCR test kitini Nanografi şirketi ile yakın gelecekte piyasaya çıkarma gayretinde. Ahmet Çağlar Özketen hakkında pek fazla bilgi bulunmasa da önemli başarılara imza attığı biliniyor. 

Oldukça mütevazi olan Özketen’i açıklamaları ise oldukça önemli. Çalışmasını DNA ile çip teknolojisinin bütünleşmesine odaklanmış; gerekçesi de net: “Gelecekte 3 alan kalacak, uzay, bilişim ve nano-biyoloji; bunun dışındaki bütün meslekler 2035’ten sonra tükenecek, çünkü robotlar onlardan çok daha iyi iş görür hale gelecek, doktorlar dahil birçok kişinin işi elinden alınacak…” 

Aşı konusundaki çalışmaları ise oldukça önemli; çünkü birçok sıkıntıyı ortadan kaldırıp, gribin de tükenmesini sağlayacak cinsten. Hatta Uğur Şahin’in geliştirdiği mRNA aşısından bir adım daha ileride olduğunu da bilim insanları söyledi; ekip bunu başarmak için kendini öyle bir kaptırmış ki içlerinde yorgunluktan kalp krizi geçirenler olmuş. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0