in

Anjelika Akbar ilk eşi kimdir? 

Besteci ve piyanist kimlikleriyle tanınan başarılı sanatçı Anjelika Akbar ilk eşi kimdir sorusuyla araştırılıyor. Müzikle 2.5 yaşında tanışan ünlü sanatçı Anjelika Akbar ilk eşi kimdir sorusuyla gündemde. Peki, Anjelika Akbar ilk eşi kimdir? İşte, Anjelika Akbar ilk eşi kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Son günlerde birçok kişi Anjelika Akbar ilk eşi kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı. Birçok ülkede konser veren ve dünya çapında tanınan başarılı sanatçı Anjelika Akbar ilk eşi kimdir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Peki, Anjelika Akbar ilk eşi kimdir? İşte, Anjelika Akbar ilk eşi kimdir sorusunun detaylı cevabı… 

Anjelika Akbar ilk eşi kimdir?  

Asıl adı Anjelika Rosenbaum Akbar olan sanatçı, Kazakistan’da, müzisyen ve filozof bir baba ile yine müzisyen bir annenin çocuğu olarak 1969 yılında dünyaya geldi. İlk piyano derslerini ailesinden aldı. 2,5 yaşına geldiğinde nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. 3 yaşında piyano özel eğitimi almaya başladı. Moskova Konservatuvarı hocası ve Çin Harbin Konservatuarı’nın kurucularından V. Lipovetsky ilk ustası oldu. 4 yaşındayken yeteneği fark edilen Anjelika Akbar, 4,5 yaşında Moskova Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dikkatini çekti ve aynı konservatuvarın bünyesindeki, üstün yetenekli öğrencilerin okuduğu okula kabul edildi.  

1993 yılında Türk vatandaşlığına geçen Anjelika Akbar Türkiye’ye geldikten sonra ise, Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Yüzyıl Armonisi, Doç. İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile yürüttüğü bestecilik çalışmalarının yanı sıra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın kurucu öğretim elemanları arasında yer aldı. 

Anjelika Akbar’ın, besteci ve yorumcu kimliği dışında, yazar kimliğiyle ortaya çıkardığı ve Türkçe olarak kaleme aldığı ‘İçimdeki Türkiyem’ adlı kitabı, 2011yılında yayımlandı. Akbar, Türkiye’de geçirdiği 20 yılını, ‘İçindeki Türkiye’yi anlatıyor. Ayrıca pek çok ulusal ve uluslararası ödülün de sahibidir. Anjelika Akbar ilk evliliği bilinmese de, 2007 yılında mühendis Batu Tarman ile ikinci evliliğini yaptı. Yürek (d.1991) ve Timur (d.2008) adlarında iki erkek çocuk annesidir. 2013 yılında Anjelika Akbar’ın “Bach A L’Orientale” albümü üzerine Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan “Bach Alla Turca” adlı bale projesi gerçekleştirildi. 

Comments

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0