in

Kral Dakyanus kimdir ve ne zaman yaşadı? 

Hristiyan ve İslam alemi için oldukça önem taşıyan Yedi Uyurlar olayı, Kral Dakyanus kimdir sorusuyla gündeme geldi. O dönemde yaşayan ve kendisini tanrı olarak nitelendiren Kral Dakyanus ne zaman yaşadı sorusu da merak ediliyor. Bu tutumunun yanlış olduğunu anlayan Ashab-ı Kehf olarak bilinen Yedi Uyurlar’ın mağarası da dikkatleri çekiyor. Peki, Kral Dakyanus kimdir ve ne zaman yaşadı? İşte, Kral Dakyanus kimdir ve ne zaman yaşadı sorularının detaylı yanıtları… 

Kral Dakyanus kimdir sorusu son günlerde pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Tarihte kendisini tanrı olarak gören hükümdarlardan biri olarak bilinen Kral Dakyanus ne zaman yaşadı sorusu da merak edilen başlıklar arasında. Yedi Uyurlar döneminde yaşadığı söylenen ve İslam alemi gibi Hristiyanlarda da kutsal kabul edilen Yedi Uyurlar Mağarası Mersin’de bulunuyor. Peki, Kral Dakyanus kimdir ve ne zaman yaşadı? İşte, Kral Dakyanus kimdir ve ne zaman yaşadı sorularının detaylı cevapları… 

Kral Dakyanus kimdir ve ne zaman yaşadı? 

Kral Dakyanus, Yedi Uyurlar diye bahsedilen dönemde yaşamış bir Roma valisi olarak biliniyor. Kendisini tanrı ilan etmesiyle bilinen Kral Dakyanus, ilahlık iddiasında bulunan hükümdar olarak da tanınmakta. Dakyanus, ülkesini teslim etmesini isteyen komşu ülke hükümdarıyla baş edemeyeceğini anlayınca ondan korkar, ancak bunu devlet erkânından gizler. Bir gün yemekten sonra şehzadelerinden birisi elini yıkaması için su dökerken bir kedi damdan atlayıverir. Saldırıya uğradığını zanneden hükümdar titremeye başlar ve yüzünün rengi uçar. Böylelikle onun tanrı olmadığı anlaşılır. Ashâb-ı Kehf de bu olay üzerine hidayete erer ve Dakyanus’un yanından kaçıp mağaraya sığınırlar. 

Yedi Uyurlar Mağarası ve Ashab-ı Kehf 

Yedi Uyurlar Mağarası Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunur. Tarsus ilçesinin 14 kilometre kuzey batısınde yer alan Yedi Uyurlar Mağarası, Dedeler köyü yakınındadır. Anadolu’nun farklı noktalarında Yedi Uyurlar Mağarası olduğuna inanılan mağaralar bulunmaktadır. Mersin’in Tarsus ilçesindeki Yedi Uyurlar Mağarası dışında İzmir’deki Efes’te de bir Yedi Uyurlar Mağarası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Lice’de de bir Yedi Uyurlar Mağarası bulunur. Yedi Uyurlar Mağarası, Hıristiyan ve Müslümanlarca kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilir. Yedi Uyurlar mağarası dört köşe olarak kayadan oyulmuştur ve 15 – 20 basamakla inilir. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan camiye sonradan üç şerefeli bir de minare eklenmiştir. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresinde sözü edilen mağara Müslüman ve Hıristiyanlarca kutsal sayılmaktadır. 

Yedi Uyurlar olayı nedir? Yedi Uyurlar kimdir? 

Yedi Uyurlar inancı başta Hristiyanlık olmak üzere İslamiyet’te de bulunur. MaximilianLamblicusMartinian, John, DionysiusExacustodianus ve Antoninus isimlerini taşıyan Yedi Uyurlar, Hristiyan oldukları için zulme uğrar. İdama mahkum edilen yedi genç kaçıp Yedi Uyurlar Mağarasına saklanır. İnanışa göre saklandıkları bu mağarada uykuya dalan MaximilianLamblicusMartinian, John, DionysiusExacustodianus ve Antoninus diğer adıyla Yedi Uyurlar, 200 yıldan daha uzun bir süre burada uyur. Lamblicus’un mağaradan çıkıp kent merkezine gitmesiyle gerçeği öğrenir. Lamblicus, pazarda elindeki paraların geçerli olmadığını, o paraların çok eskide kaldığını fark eder. Bunun yanı sıra Yedi Uyurlar’dan Lamblicus, çarşıda gördüğü herkesin Hristiyan inancına mensup olduğunu anlar. Yaşadıklarını bir psikoposa anlatan Lamblicus’a din adamı bunun bir mucize olduğunu söyler. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0