in

BCG aşısı nedir nasıl yapılır? BCG aşısı açılımı nedir ve kaç yıl korur?

BCG aşısı nedir? ebeveynler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için her bebeğe hastalıklardan korumak amacıyla aşılar uygulanmaktadır. BCG aşısı da her bebeğin aşı takviminde atlanmaması gereken aşılardan biridir. Bu aşıların uygulanmaması ciddi hastalıklara veya ölümlere neden olmaktadır. Bebek sahibi olan pek çok vatandaş aşı takvimini dikkatle takip etmektedir. Çocuğunu aşıya götürmeden önce bu konuda araştırma yapanlar BCG aşısı nedir? BCG aşısı yan etkileri nelerdir? sorularına yanıt aramaktadır. Pek çok bebek aşılardan sonra yüksek ateş veya uzun süreli ağlama gibi sorunlar yaşadığı için aileler bu konuda önlemler almaktadır. Peki, BCG aşısı yan etkileri nelerdir?  İşte bu konu hakkında merak edilenlerin yanıtı!

BCG aşısı nedir? sorusu aşı takviminde BCG aşısı yaptırma zamanı gelen aileler tarafından araştırılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi ve yaptırılması zorunlu olan aşılar bebeklerin düşük bağışıklığını hastalıklara karşı korumak amacıyla uygulanmaktadır. Bebeklerin sağlıklı büyümesi için önem arz eden aşıların hayati önemi vardır. Anne babalar aşıları yaptırmadan önce aşının ne olduğunu ve yan etkilerini dikkatli bir şekilde araştırılmaktadır. Bu konuda araştırma yapan ebeveynler BCG aşısı nedir?, BCG yan etkileri nelerdir? sorularına yanıt aramaktadır. İşte, bebeklerin sağlığı için uygulanmasının zorunlu olduğu o aşı hakkında merak edilenler…

BCG AŞISI NEDİR?

Verem aşısı olarak bilinen BCG aşısı doğumdan itibaren yapılması önerilmektedir. Ancak, genel olarak tavsiye edilen zaman ikinci ay dolduktan sonra uygulanmasıdır. Bu aşı sayesinde bebeklikten itibaren verem hastalığının önüne geçilebilmektedir.

BCG AŞISI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm aşılardan sonra olduğu gibi BCG aşısından sonra da aşının uygulandığı bölgede ağrı veya şişlik görülebilmektedir. BCG (verem) aşısı uygulandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konu ise 48-72  saate kadar banyo yapılmaması ve aşı yapılan bölgenin ıslanmamasıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0