in

KKK aşısından sonra banyo yapılır mı? KKK aşısı nedir?

KKK aşısından sonra banyo yapılır mı? ebeveynler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için her bebeğe hastalıklardan korumak amacıyla aşılar uygulanmaktadır. KKK aşısı da her bebeğin aşı takviminde atlanmaması gereken aşılardan biridir. Bu aşıların uygulanmaması ciddi hastalıklara veya ölümlere neden olmaktadır. Bebek sahibi olan pek çok vatandaş aşı takvimini dikkatle takip etmektedir. Çocuğunu aşıya götürmeden önce bu konuda araştırma yapanlar KKK aşısı nedir? KKK aşısı yan etkileri nelerdir? sorularına yanıt aramaktadır. Pek çok bebek aşılardan sonra yüksek ateş veya uzun süreli ağlama gibi sorunlar yaşadığı için aileler bu konuda önlemler almaktadır. Peki, KKK aşısı yan etkileri nelerdir?  İşte bu konu hakkında merak edilenlerin yanıtı!

KKK aşısından sonra banyo yapılır mı? sorusu aşı takviminde KKK aşısı yaptırma zamanı gelen aileler tarafından araştırılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi ve yaptırılması zorunlu olan aşılar bebeklerin düşük bağışıklığını hastalıklara karşı korumak amacıyla uygulanmaktadır. Bebeklerin sağlıklı büyümesi için önem arz eden aşıların hayati önemi vardır. Anne babalar aşıları yaptırmadan önce aşının ne olduğunu ve yan etkilerini dikkatli bir şekilde araştırılmaktadır. Bu konuda araştırma yapan ebeveynler KKK aşısı nedir?, KKK yan etkileri nelerdir? sorularına yanıt aramaktadır. İşte, bebeklerin sağlığı için uygulanmasının zorunlu olduğu o aşı hakkında merak edilenler…

KKK AŞISI NEDİR?

KKK aşısı, Kızamık, Kabakulak ve Kızamıkçık hastalıklarından korunmak amacıyla uygulanan bir aşıdır. İlk dozu 9-15 aylık çocuklara uygulanan KKK aşısının ikinci dozu 15 ay-6 yaş arasında uygulanmaktadır. İkinci doz uygulandıktan sonra yüzde 97 oranında kızamık, yüzde 88 oranında kabakulak, yüzde 97 oranında kızamıkçık hastalığına karşı korunmaktadır.

KKK AŞISI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

KKK Aşısının en yaygın görülen yan etkileri şu şekilde:

  • Ateş
  • Aşının uygulandığı bölgede ağrı veya kızarıklık

KKK AŞISINDAN SONRA BANYO YAPILIR?

Arama motorlarında yer alan bilgilere göre verem aşısı dışındaki tüm aşılardan sonra banyo yapılmasında bir sakınca görülmemektedir. Ancak, verem aşısından sonra 2-3 banyo yapılmaması gerektiği ifade ediliyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0