in

İşitme engelliler konuşabilir mi? 

Arama motorlarında sıkça araştırılan işitme engelliler konuşabilir mi sorusu bir kez daha gündeme geldi. İşitme, hiç kuşkusuz her yaş grubu için çok önemli bir duyu ancak çocuklarda bu önem daha da artıyor. Çünkü çocuğun sağlıklı iletişim kurabilmesi ve konuşma yeteneğinin gelişmesi için işitmesi şart. Peki, işitme engelliler konuşabilir mi? İşte, işitme engelliler konuşabilir mi sorusunun detaylı yanıtı… 

Son günlerde işitme engelliler konuşabilir mi sorusu çok fazla araştırılıyor. İşitme kaybının özellikle çocukların sosyal yaşamını ve öğrenme yetisini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadlullah Aksoy, konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulunmuştu. Peki, işitme engelliler konuşabilir mi? İşte, işitme engelliler konuşabilir mi sorusunun detaylı cevabı… 

İşitme engelliler konuşabilir mi? 

Tekrarlayan üst solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları ile birlikte bakteriyel ve viral enfeksiyonların da orta kulakta iltihaplanma yaparak işitme kaybına neden olabildiğini aktaran Aksoy, “Çocukluk çağında çok sık görülen ve şu anda aşılama programlarına bağlı olarak sayısı son derece azalan kızamık, kızamıkçık ve kabakulak gibi viral hastalıklar da koklea ve iç kulaktan beyne giden işitme sinirinde hasar yaparak işitme kaybı oluşturabilir. Bunlar tek kulakta olabildiği gibi her iki kulağı da etkileyebilir. Enfeksiyonlar dışında çocukluk yaşlarında geniz eti, bademcik, alerji ve gastroözofageal reflüye bağlı olarak orta kulakta sıvı birikmesi oluşursa, bunun sonucunda da işitme kaybı gelişebilir” dedi. “İşitme her yaş grubunda önem arz etmekle beraber çocuk yaş gruplarında çok daha önemlidir” diyen Prof. Aksoy, şöyle konuştu: 

“Çocuklarda sağlıklı iletişim kurabilme ve konuşma yeteneğinin gelişmesi için öncellikle işitme duyusu önemlidir. Çocuk duyduktan sonra anlar ve bu anladıklarıyla da konuşmayı öğrenir. Dolayısıyla duymayan çocuk konuşamaz. Ebeveynlerin, çocuklardaki işitme ve konuşma becerileri ile ilgili süreci iyi takip etmeleri gerekir. Sese cevap vermeme, sese dönmeme, tepki vermeme, ders başarısının düşmesi, iletişim kurmaktan kaçınma, içe kapanma gibi birçok belirti işitme kaybında erken teşhis için önemli belirtilerdir. Yeni doğanlarda ise işitme tarama testleri dışında, işitme kaybını anlamanın herhangi bir yolu yoktur.” 

İşitme kaybına bağlı dil ve konuşma sorunları 

Dil ve konuşma gelişimini engelleyen faktörler arasında işitme kaybının varlığı mutlaka yer almaktadır çünkü dil ve konuşma gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için en önemli faktörlerden birisi de sağlıklı bir işitmenin olmasıdır. İşitme kayıpları, doğası gereği, çocuğun dil ve konuşma gelişiminde gecikmelere ve yetersizliklere neden olacaktır. Dolayısıyla işitme kaybı olan çocukların erken dönemde tanılanması ve gerek çocuğun gerekse ailenin uygun eğitime yönlendirilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde dil ve konuşma gelişiminde güçlükler ortaya çıkacak, bu güçlükler de öğrenme sorunlarından benlik gelişimine; akademik başarısızlıktan iletişim sorunlarına bir dizi problemi beraberinde getirecektir.  

İşitme kaybı olan bireylerde karşılaşılabilecek dil ve konuşma sorunları, işitme kaybının ortaya çıkış zamanına, türüne, tanılanma zamanına, derecesine, çocuğun işitme cihazı veya koklear implant kullanmasına, işitme cihazı ve/veya koklear implant kullanma yaşına, aldığı eğitim türüne, vb. pek çok faktöre bağlı olarak farklılaşacaktır. Sonuç olarak işitsel girdinin yetersiz ve/veya eksik olması dil ve konuşma gelişiminde gecikmelere ve sorunlara neden olacaktır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0