in

Betaserc nedir? 

İç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olan Meniere hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan Betaserc nedir sorusuyla gündemde. Kan dolaşımını düzenleme görevi üstlenen bu ilaç, sıvı basıncını azaltarak ani atakların önlenmesini sağlıyor. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Betaserc nedir sorusu da merak edilmeye devam ediyor. Peki, Betaserc nedir? İşte tüm detaylar… 

Meniere hastalığının tedavisinde, ani atakları engelleme, kan dolaşımını düzenleme ve sıvı basıncını azaltma işlevlerinde kullanılan Betaserc nedir sorusuyla araştırılmaya başladı. Kulakta oluşan aşırı basınç olarak da bilinen Meniere hastalığının tam anlamıyla tedavisi bulunmuyor. Peki, Betaserc nedir? Sizler için hazırladığımız haberimizde Betaserc nedir sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Betaserc nedir? 

İlacın etken maddesi Betahistin dihidroklorür‘ dür. BETASERC, iç kulağın kan dolaşımını düzenleyen, sıvı basıncını azaltan bir ilaçtır. BETASERC, iç kulak ile ilgili bulantı ve kusmanın da eşlik ettiği şiddetli baş dönmesi nöbetleri (Vertigo), işitme zorluğu veya işitme kaybı ve kulak çınlaması belirtileri ile karakterize meniere hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. 

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. BETASERC, iç kulaktaki kan dolaşımını düzenleyerek, basınç birikimini azaltır. BETASERC‘le tedaviye erken dönemde başlamanız, hastalığın ilerlemesinin ve hastalığın ileri dönemlerinde oluşabilecek işitme kaybının önlenmesi açısından önemlidir. Tedavinin iyi etkilerini görmeye başlamanız birkaç haftayı bulabilir, en iyi sonuçlar birkaç aylık tedaviden sonra görülür. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. 

Eğer önceden geçirilmiş mide ve bağırsak ülseri rahatsızlığınız varsa veya bronşiyel astımınız (nefes darlığı) ya da böbrek üstü bezi tümörünüz olduğu söylendiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. 18 yaşından küçük hastalarda kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılıp kullanılmayacağı henüz kesinlik kazanmamıştır. Bu durumda doktorunuza danışmadan kullanmayınız.   Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi BETASERC’e karşı alerji durumlarında acilen hekiminize ya da bir sağlık kurumuna müracaatta bulununuz. Hafif derecede mide şikayetleri yan etki olarak görülebilir. 

Meniere hastalığı nedir? 

Meniere, iç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, iç kulakta bulunan denge organının etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Meniere hastalığında görülen üç ana belirti; beklenmedik ani vertigo atakları, kulak çınlaması ve işitmede azalmadır. Meniere hastalığı tam olarak tedavi edilemez, fakat atakların şiddeti ve sıklığı ilaçlarla azaltılabilir. En sık olarak 40 ila 60 yaşları arasındaki kadınlarda görülen hastalık yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Fransız doktor Prosper Menière tarafından 1861’de tanımlanan hastalığa onu tanımlayan doktorun adı verilmiştir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0