in

Karantina bittikten sonra test yapılır mı?

Karantina bittikten sonra test yapılır mı sorusu arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Birçok kişinin pozitif olarak hastalığa yakalanma riskinin arttığı bugünlerde karantina altına alınan vatandaşlar süreleri bittikten sonra test yapmalı mı? Pozitif çıkmasa bile evdeki pozitif bir kişiden dolayı temaslı olarak sayılıp 14 gün karantinada kalanlar karantina bittikten sonra test yaptırmalı mı? Karantina bittikten sonra test yapılır mı? İşte, merak edilenler…

Pozitif vaka sayısının arttığı şu günlerde hastalığa yakalanıp veya temaslı olarak karantinaya alınan vatandaşlara süre bittikten sonra test yapılır mı? 14 gün boyunca evde izole bir şekilde karantinada kalan için karantina sonrası test yaptırılmalı mı? Karantina bittikten sonra test yapılıyor mu? İşte, detaylı bilgiler…

KARANTİNA BİTTİKTEN SONRA TEST YAPILIR MI?

Korona virüse bir şekilde yakalanıp testi pozitif çıkan vatandaşların aileleriyle birlikte karantina altına alınmalarının ardından karantina süresi bittikten sonra test yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından pozitif çıkan kişinin testin yapıldığı günden sonraki 10. Gün evde temaslı olarak kalan kişilerin ise 14. Günün sonunda test yaptırmadan iş veya sosyal hayatına devam edebileceği bilgisi verildi.

İşte, yapılan o açıklama;

Sağlık Bakanlığı Perşembe günü Covid-19 Rehberindeki Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon bölümünün “Covid-19 hastalarında izolasyonun sonlandırılması” kısmında değişiklik yaptı.

Rehberin eski halinde izolasyon süresi; a) hastanede yatmakta iken 48-72 saatlik izlem sonucunda evde izlenmeye uygun olduğu değerlendirilerek taburcu edilen hastalar ile b) hastaneye yatırılması gerekmediği için evde takip edilen hastalarda (her ikisi için de semptomlarının geçmesi koşuluyla) 14 gündü.

Rehberin 3 Eylül’de düzenlenen son halinde ise PCR testi pozitif olup evde izlenen semptomsuz ya da hafif vakalarda izolasyon süresi 10 güne indirilerek, izolasyon süresi sona erenlerin PCR testi yapılmaksızın işlerine dönebilecekleri belirtildi.

Kısacası karantina süresi biten kişilerin kendi istekleri doğrultusunda test yaptırmaları bırakılmış olup devlet tarafından hastalığında herhangi bir semptom göstermediği sürece test yapılmasına gerek olmadan sosyal hayatına devam edeceği bilgisi verildi.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0