in

Öfori nedir?

Psikolojik bir rahatsız olarak bilinen Öfori nedir sorusu son günlerde çok fazla araştırılıyor. Arama motorlarında da en çok arananlar listesinde yer alan Öfori nedir sorusunun cevabı oldukça merak ediliyor. Peki, Öfori nedir? İşte, Öfori nedir sorusunun detaylı yanıtı…

Aşırı sevinç hastalığı olarak da bilinen Öfori nedir sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Sosyal medyanın da gündeminde olan Öfori nedir sorusu araştırılmaya devam ediyor. Peki, Öfori nedir? Öfori neden olur? Öfori tedavisi nedir? İşte, tüm detaylar… 

Öforik nedir? 

Öfori, aşırı abartılı bir mutluluk duygusudur. Öfori yaşayan insanlar için ‘aşırı sevinçli’ diyebiliriz. Bu insanlar kendilerini dertsiz, kaygısız, stressiz hissederler.  Normal duygusal tepkilerde ortaya çıkan duyguların ötesinde anormal derecede aşırı mutlu olma halidir. 

Öfori neden olur? 

Cinsel tatmin, heyecan verici olaylar, büyük bir başarı elde etmek gibi şeyler öforiyi tetikleyebilir. İlaç kullanımı da halüsinojen öforiye neden olur. Öfori duygularına neden olan ilaçlar doğrudan dopamin seviyeleri üzerinde hareket eder. Nadir de olsa bazı baş yaralanmaları da uygun olmayan öforiye neden olabilir. 

Öfori belirtileri 

Huzursuzluk 

Paranoya 

Kafa karışıklığı 

Halüsinasyon 

Adapte olamama 

Kimler riskli? 

Uyuşturucu bağımlıları, bipolar ya da şizofreni gibi hastalıklara aship olanlar, kafa travması geçiren insanlar, aşırı alkol tüketenler, stresli dönemden geçenlerde öfori görülme çok daha olasıdır. 

Öfori tedavisi 

Öfori için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bunlar arasında antidepresan ve antipsikotikleri en başta sayabiliriz. Ancak bu ilaçlar ancak doktor tarafından yazılan reçete ile alınabilir. Psikoterapi de öfori semptomlarını yinelemenin önüne geçen bir tedavidir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0