in

Polen ve arı ekmeği nedir? İşte bilinmeyen faydaları

Arı ekmeği nedir sorusunun cevabı merak ediliyor. Bir diğer merak edilen arı üründe Polen. Polen, bilinen en eski gıdalardan bir tanesidir ve bu zengin besin, bir gıda olmasının yanı sıra, ekosistemdeki rolü açısından da son derece önemlidir. Peki Polen ve arı ekmeği nedir? İşte bilinmeyen faydaları

Arı ekmeği nedir ve arı ekmeği nasıl tüketilir soruları koronavirüs salgınında talebi artan arı ürünlerinin en bilinmeyenlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen arı ürünlerinin arasında en popüler olanı bal ve propolis olsa da, arı ekmeği de son zamanlarda internette merak edilen ürünler arasında yerini aldı. İşte merak edilen soruların cevapları

Arı Ekmeği Nedir?

Arılar, doğadan topladıkları polene kendi enzimlerini de ekleyerek peteklerde depolarlar ve bu şekilde kendi “ekmeklerini” yaparlar… Bu ekmek, yavru arıların ilk besinidir. Dolayısıyla arı ekmeği, dış zarı nedeniyle insanlar tarafından sindirilmesi zor olan bu polenin dış zarının arının enzimleriyle parçalanarak tüm besin içeriğinin açığa çıkması ve insanlar tarafından daha yüksek oranda sindirilebilir hale gelmesiyle oluşur. Polen zarının enzimler ile parçalanması bir fermentasyon işlemidir. Bu fermentasyon işleminde yararlı bakteriler gelişir. Arı ekmeği, bu yönüyle probiyotik özellik gösterir.

Arı Ekmeği Nasıl Tüketilir?

Arı ekmeği, yaklaşık %30 oranında içerdiği protein, K vitamini ve yüksek miktarda B vitamini içeriği ile oldukça besleyici bir gıdadır. Bu yüzden her gün düzenli olarak arı ekmeği tüketerek, beslenmenize katkı sağlamanız mümkündür. Arı ekmeği hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur. Arı ekmeğini yetişkinler 6 – 12 adet, çocuklar ise 3 – 6 adet olacak şekilde doğrudan çiğneyerek ya da tercihlerine göre süt, yoğurt, meyve suyu gibi gıdalar ile karıştırarak tüketebilir.

Polen Nedir?

Polen, bitkilerin üreme organlarının başlarında yer alan üreme hücreleri olarak tanımlanabilir. Genelde altın sarısı renge sahip olsa da, farklı renk ve şekillerde de görülebilir. Bu üreme hücreleri, yetişkin bal arıları tarafından toplanarak yavru arıların ve arı sütü salgılayacak olan genç işçi arıların beslenmesinde kullanılır. Çiçeklerden polen toplayan arılar, aynı zamanda bacaklarına yapışan bu polenleri ziyaret ettikleri diğer çiçeklere de aktarmış olurlar ve bu sayede bitkilerin döllenmesi sağlanmış olur.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0