in

Hash Rate nedir? Bitcoin hashrate ne demek, nasıl hesaplanır? İşte detaylar

Hash rate nedir? Mining hash rate ne anlama geliyor? Bitcoin hash rate nedir? gibi sorular Bitcoin piyasası ile ilgilenenler tarafından merakla takip edilen konular arasında geliyor. Hashrate, Bitcoin madenciliğinde kullanılan cihazların tamamında var olan matematiksel işlem gücünün adıdır ve hash power olarak da tabir edilir.

Bitcoin ve diğer kripto para madencileri, güçlü bilgisayarlar ve özel tasarımlar eşliğinde, manuel olarak hesaplanamayacak kadar komplike yapıda matematiksel problemler çözerler. Bu çözümler gerçekleştiğinde de yeni bir Bitcoin üretmiş olurlar ve işlem bilgilerini doğrulayarak ağın güvenliği sağlarlar. Tüm bu işlemlerin toplam hızının ve gücünün rakamsal değeri, hash oranıdır.

Kripto para birimleri ile anlam kazanan terimlerden biri de madenciliktir ve madencilik yapmak için güçlü ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Hash rate, blok doğrulamaya ve blok zincirine yeni blok eklemeye yarayan ve kripto para biriminin üretimini sağlayan madencilik ile ilgilidir. Kripto para madenciliğinde karmaşık problemler çözülerek bloklar onaylanır ve madencilik yapılır. Teknik donanımı yüksek cihazlar aracılığıyla saniyede milyonlarca tahmin yapılır. Hash rate, madencilik cihazlarının çalışma hızını ifade etmek için kullanılır ve madencilik cihazlarının toplam çalışma hızı hash rate anlamına gelir.

Hash rate (hash oranı) nasıl hesaplanır?

Bitcoin blokzincirindeki madencilerin bir blok üzerinde gerçekleştirdikleri tüm işlemler, SHA-256 algoritması üzerinden bir metin dizisi ortaya çıkarır. Elde edilen bu dizinin algoritmada kaç kez hash ettiği sayılır, bu da rakam ve harflerden oluşan 64 karakterli hash bilgisini verir. Ardından hash/saniye formülü kullanılarak hash rate bilgisi elde edilir.

Hash bilgisinin ölçümü için kilo, mega, giga, tera, peta ve exa terimleri kullanılır. Örneğin; “saniyede 1 kilo hash = saniyede 1000 hash verisi” anlamına gelir gibi tespitler elde edilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0