in

Ravencoin (RVN) nedir ve kimin? 

Ravencoin (RVN) nedir ve kimin soruları birçok kişi tarafından araştırılıyor. Kripto para borsasında yaşanan hareketlilik Ravencoin (RVN) nedir ve kimin sorusunu da gündeme getirdi. Ravencoin, bireylerin kendi blok zincirinde güvenlik benzeri belirteçler yayınlamasına izin vermek için tasarlanmış yeni özelliklerin eklenmesiyle Bitcoin kaynak kodunun bir çatalına dayanan bir protokol olarak biliniyor. Peki, Ravencoin (RVN) nedir ve kimin? İşte tüm detaylar… 

Kripto para borsasında yaşanan hareketliliğin ardından Ravencoin (RVN) nedir ve kimin sorusu da gündeme geldi. Elon Musk’ın yaptığı yatırımların ardından artış ve düşüş gösteren bazı sanal paralar yatırımcılarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Peki, Ravencoin (RVN) nedir ve kimin? İşte, Ravencoin (RVN) nedir ve kimin sorusunun detaylı yanıtı… 

Ravencoin (RVN) nedir ve kimin? 

Ravencoin, varlıkların eşler arasında verimli bir şekilde transferini sağlamak amacıyla oluşturulmuş, orijinalinde Bitcoin’in hard fork kodunu kullanarak geliştirilmiş bir kripto para birimidir. Bitcoin blockchain ve ERC-20 protokollerine alternatif olarak üretilmiştir. Ravencoin’in adı, George RR. Martin tarafından yazılan ünlü roman dizisi Game Of Thrones serisinin “Buz ve Ateşin Dansı” serisinde yer alan ve hayal ürünü bir kıta olan Westeros’taki posta kuşlarından almaktadır. Ravencoin’in kısa adı RVN’dir ve maksimum arzı 21 milyar olarak belirlenmiştir. 

28 Ocak 2021 tarihine kadar büyük bir çıkış gösteremeyen Ravencoin (RVN), 24 saatlik bir süre zarfında 0.0156’lık birim fiyatından 0.0279’a yükselerek yatırımcılarını sevindirmişti. 5 Şubat tarihinden itibaren yükselişe geçen Ravencoin (RVN) şu an 0.0528’lik birim fiyatına sahip. Ravencoin (RVN) zirvesini 3 Haziran 2019 tarihinde 0.0718’lik fiyat olarak görmüştü. 0.0528’lik birim fiyatıyla son bir yılda yaşanan zirve olduğunu söylemekte fayda var. 

Ravencoin Madenciliği Nasıl Yapılır? 

Ravencoin’in piyasaya çıkış tarihi 31 Ekim 2017 olarak belirlenmiştir. Madencilik faaliyetlerinin serbest bırakıldığı tarih ise Bitcoin’e atıfta bulunmak adına, Bitcoin’in ortaya çıktığı tarihin 9. yıl dönümüne denk gelecek şekilde 3 Ocak 2018’de başlatılmıştır. Ravencoin aşamalı bir süreçle geliştirilmiştir. Platformun oluşturulması ve madencilik algoritması olan x16r ile ilgili geliştirmeler hali hazırda devam etmektedir. Bu yeni algoritmanın sayesinde, madencilik havuzlarının dominantlığı ve ASIC madencilik cihazlarının kullanım zorunluluğunu ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Kısacası, RVN madenciliği için ASIC cihazlar kullanmak zorunda değilsiniz. 

Ravencoin madencilik protokolü olarak proof of work yani iş ispatı algoritmasını kullanmaktadır. Bu algoritma Bitcoin’den esinlenerek oluşturulmuştur. Ravencoin madencilik ödülündeki yarılanma özellikleri de Bitcoin ile tıpa tıp benzerlik göstermektedir. Madencilik ödülü her 4 yılda bir, 2.1 milyonuncu blok kapatıldığında yarı yarıya düşürülmektedir. Şu an için RVN madencilik ödülü, her blok üretiminde 5.000 RVN’dir. Bir sonraki yarılanma sonrasında bu ödül 2.500 RVN’ye düşürülecektir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0