in

Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?

Suya düşen telefon moralinizi bozmasın. Mutlaka bir çözüm yolu var. Günümüzde satışa sunulan telefonların pek çoğu toza ve suya karşı dayanıklı bir yapıda geliyor. Ancak bu telefonlar gerçekte sadece küçük su birikintilerine karşı dayanıklıdır; su dolu bir havuza düşmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Suya düşen telefonu fark ettiğinizde öncelikle hızlıca cihazı sudan çıkarmanız gerekiyor. Ne kadar az suda kalırsa o kadar iyi. Zira mikrofon, hoparlör, SIM kart yuvası ve kablo girişinin yapıldığı bölümler dahil cihaz üzerinde suyu geçirebilecek pek çok alan vardır. Hızlı olmak şart! Telefon şarjdayken suya düşerse telefonu sudan çıkarmadan önce fişini çekin. Su elektriği geçirdiğinden çarpılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kağıt havlular bu tip durumlarda oldukça işe yarar veya yumuşak bez de tercih edebilirsiniz. Telefonunuzda pili çıkaramıyorsanız uğraşmayın; görünür yerleri yavaş yavaş temizleyin. Suya düşen telefon söz konusu olduğunda sudan çıkardığınız anda SIM kartı da telefondan almalısınız. Hafıza kartı varsa onu da çıkarın. Elektrik süpürgesi de yararlı olabilir. Telefonun pil kısmı açılabiliyorsa süpürgeyi kullanarak suyu kurutabilirsiniz. Parçalara süpürgenin bir zararı dokunmaz. Yaklaşık 15 ila 20 dakika süpürgeyi çalıştırmanız yeterlidir. Eski usül yöntemler de halen geçerli. Pirinç, telefonun içindeki nemin kuruması için işe yarayabilir. Yüzde 100 çözüm sunmasa da, faydasını gören çok kullanıcı var. Bir kap dolusu pirincin içine telefonu yatırmanız yeterli. Birkaç saat bu şekilde telefonun pirinç içinde kalmasını sağlayın. 24 saat kuralını uygulayın. Suya düşen telefon 24 saat geçmeden tekrar çalıştırılmamalı. Bu süre beklendikten sonra Power yani Güç tuşuna dokunup cihazınızı yeniden açın. Telefon çalışmıyorsa bataryasının dolu olup olmadığına emin olun. Batarya dolu olduğu halde çalışmıyorsa tüm bu işlemlerin bir işe yaramadığı düşünülebilir; bu halde hemen en yakın telefon tamircisine gitmenizde fayda var. Son bir uyarı daha yapmamıza izin verin: Telefonun içini açmaya asla çalışmayın! Yeni telefonların çıkarılabilir parçaları artık yok; pilini çıkarabildiğiniz telefonların sayısı epey azaldı. Bu nedenle işin ehli değilseniz dokunmayın; telefonu açmanız halinde, özellikle de garanti kapsamında bir cihazsa garantinin devre dışı kalacağını söyleyelim. Hem telefonu açmışken bir başka parçayı bozup daha büyük maliyetleri kendimize çıkarmamıza da sanırız gerek yok.

Suya düşen telefon moralinizi bozmasın. Mutlaka bir çözüm yolu var. Günümüzde satışa sunulan telefonların pek çoğu toza ve suya karşı dayanıklı bir yapıda geliyor. Ancak bu telefonlar gerçekte sadece küçük su birikintilerine karşı dayanıklıdır; su dolu bir havuza düşmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Suya düşen telefonu fark ettiğinizde öncelikle hızlıca cihazı sudan çıkarmanız gerekiyor. Ne kadar az suda kalırsa o kadar iyi. Zira mikrofon, hoparlör, SIM kart yuvası ve kablo girişinin yapıldığı bölümler dahil cihaz üzerinde suyu geçirebilecek pek çok alan vardır. Hızlı olmak şart!

Telefon şarjdayken suya düşerse telefonu sudan çıkarmadan önce fişini çekin. Su elektriği geçirdiğinden çarpılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kağıt havlular bu tip durumlarda oldukça işe yarar veya yumuşak bez de tercih edebilirsiniz. Telefonunuzda pili çıkaramıyorsanız uğraşmayın; görünür yerleri yavaş yavaş temizleyin.

Suya düşen telefon söz konusu olduğunda sudan çıkardığınız anda SIM kartı da telefondan almalısınız. Hafıza kartı varsa onu da çıkarın.

Elektrik süpürgesi de yararlı olabilir. Telefonun pil kısmı açılabiliyorsa süpürgeyi kullanarak suyu kurutabilirsiniz. Parçalara süpürgenin bir zararı dokunmaz. Yaklaşık 15 ila 20 dakika süpürgeyi çalıştırmanız yeterlidir.

Eski usül yöntemler de halen geçerli. Pirinç, telefonun içindeki nemin kuruması için işe yarayabilir. Yüzde 100 çözüm sunmasa da, faydasını gören çok kullanıcı var. Bir kap dolusu pirincin içine telefonu yatırmanız yeterli. Birkaç saat bu şekilde telefonun pirinç içinde kalmasını sağlayın.

24 saat kuralını uygulayın. Suya düşen telefon 24 saat geçmeden tekrar çalıştırılmamalı. Bu süre beklendikten sonra Power yani Güç tuşuna dokunup cihazınızı yeniden açın. Telefon çalışmıyorsa bataryasının dolu olup olmadığına emin olun. Batarya dolu olduğu halde çalışmıyorsa tüm bu işlemlerin bir işe yaramadığı düşünülebilir; bu halde hemen en yakın telefon tamircisine gitmenizde fayda var.

Son bir uyarı daha yapmamıza izin verin: Telefonun içini açmaya asla çalışmayın! Yeni telefonların çıkarılabilir parçaları artık yok; pilini çıkarabildiğiniz telefonların sayısı epey azaldı. Bu nedenle işin ehli değilseniz dokunmayın; telefonu açmanız halinde, özellikle de garanti kapsamında bir cihazsa garantinin devre dışı kalacağını söyleyelim. Hem telefonu açmışken bir başka parçayı bozup daha büyük maliyetleri kendimize çıkarmamıza da sanırız gerek yok.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0