in

Coca-Cola kimin, hangi ülkede üretiliyor? Coca Cola İsrail’in mi sorusu neden gündemde? İşte detaylar

Coca-Cola Şirketi %100 halka açık bir şirkettir. New York borsasında işlem gören şirketimizin hisseleri yatırımcılar tarafından alınıp, satılabilmektedir. Dolayısı ile Coca-Cola’nın tek bir sahibi bulunmamaktadır. Coca-Cola israil’in mi? Coca Cola İsrail malı mı, sorusuna Coca Cola’nın web sitesinden yapıla açıklamada şu cevap verildi: Hayır, değil. Coca-Cola Şirketi, 130 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, tamamı halka açık uluslararası bir şirket. İsrail de faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden sadece biri

Coca-Cola, 1886 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta şehrindeki bir eczacı olan John S. Pemberton tarafından icat edilmiştir. Pemberton, başlangıçta koka yaprağı ve kola fındığı gibi uyarıcı içeriklerin olduğu bir tonik olarak düşünmüştü. Ancak daha sonra formülünü değiştirerek günümüzde bildiğimiz şekliyle kola içeceğini yaratmıştır. Coca-Cola’nın kurucu şirketi The Coca-Cola Company, başlangıçta Atlanta’da kurulmuştur.

Coca-Cola, günümüzde dünya çapında birçok ülkede üretilmektedir ve geniş bir uluslararası pazar payına sahiptir. Şirket, dünya genelindeki birçok ülkede üretim tesislerine sahiptir ve ürünlerini bu tesisler aracılığıyla dağıtmaktadır. Türkiye’de de çeşitli şehirlerde üretim tesisleri bulunmaktadır.

Coca-Cola, dünya çapında popülerliği ve tanınırlığıyla bilinen bir markadır ve pek çok farklı ürün çeşidi sunmaktadır. Ayrıca, ürün yelpazesi içerisinde diet ve light çeşitleri de bulunmaktadır. Dünya çapında marka bilinirliği ve popülerliği nedeniyle Coca-Cola, pek çok ülkede tercih edilen ve tüketilen bir içecek haline gelmiştir.

Coca-Cola, Amerika Birleşik Devletleri kökenli, karamelize şekerle tatlandırılmış, alkolsüz içecek markası. Dünyada en fazla tüketilen meşrubat olan Coca-Cola uluslararası araştırma ajansı Interbrandin sıralamasında 2005-2016 yılında dünyanın en pahalı markası olarak tanındı. Coca-Cola ve çeşitli alkolsüz içecek markalarının sahibi, merkezi ABD’nin Georgia Eyaleti’nde, Atlanta şehrinde bulunan çok uluslu şirket The Coca-Cola Company’dir. Markanın adı Kola fındığı, kafein kaynağı ve koka yaprakları isimlerinin birleşmesinden oluşmuştur. Coca-Cola’da kullanılan malzeme ve kimyasal ürünlerin yayınlanmış olmasına rağmen Coca-Cola’nın formülü bugüne kadar ticari sır olarak kalmıştır. 1886’da kurulan şirketin hisseleri, New York Borsası’nda KO kısaltması ile işlem görür. Şirket daha sonra dünya çapında 200’den fazla ülkede lisanslı Coca-Cola ürünleri, şişeleme, filtrelenmiş su, tatlandırıcılar ve konsantreleri üretmektedir. The Coca-Cola Company ayrıca büyük restoran ve gıda hizmeti dağıtıcılara konsantre satmaktadır.

Coca Cola İsrail’in mi sorusu neden gündemde?

İsrail Filistin savaşının dozu her geçen gün artarken, İsrail ürünlerine boykot çağrıları yapılıyor. Bu çağrıların içinde bazı markarların ise hangi ülkede üretildiği merak ediliyor. Coca Cola markası İsrail’in mi sorusunun yanıtı bir çok boykot listesinde İsrail ürünü olduğu zannedilip internette araştırılan bir marka. Fakat sanılanın aksine coca-cola bir İsrail ülkesi markası değil ABD menşeili bir markadır. Firma bu sorunun yanıtını sıklıkla yanıtlamıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0