in

Düopol nedir ve ne demek? 

Ekonomik terimlerden biri olan düopol nedir ve ne demek sorularıyla gündemdeki yerini aldı. Ağırlıklı olarak üniversitede genel ekonomi veya genel iktisat derslerinden sorumlu olan öğrencilerin araştırdığı bu kavram oldukça karıştırılıyor. Peki, düopol nedir ve ne demek? İşte, düopol nedir ve ne demek sorularının detaylı cevabı… 

Üniversitenin ilk senesinde alınan genel ekonomi dersleri veya iktisat fakültesi öğrencileri düopol nedir ve ne demek sorularına yanıt aramaya başladı. Ekonomik bir terim olarak karşımıza çıkan düopol, bir ürünün yalnızca iki satıcının sunması işlemine deniyor. Peki, düopol nedir ve ne demek? İşte, düopol nedir ve ne demek sorularının detaylı yanıtları… 

Düopol nedir ve ne demek? 

Düopol (iktisat) piyasada bir malın yalnızca iki satıcısının bulunması ya da piyasanın iki satıcı tarafından paylaşılmış olması durumu. Piyasada bir ürünü üreten 2 rakip firmanın ve bu firmaların rekabet içinde olması durumu. Eğer bu iki firma rakip olmayıp birbiriyle uyumlu ve anlaşmalı olurlarsa bu durum düopol değil tekel olarak adlandırılır. 

Düopol piyasasında sadece iki satıcı bulunmaktadır. Örneğin, bir ilde şehirler arası ulaşımı sağlayan sadece iki firma bulunabilir. Söz konusu ildeki tüm müşteriler, bu iki firmadan birini tercih etmek durumundadırlar. 

Düopson piyasasında iki alıcı çok sayıda satıcı bulunmaktadır. Örneğin, bazı bölgelerde çiftçilerin ürettikleri ürünleri toptan alan ve pazarlayan aracılar bulunmaktadır. Eğer; bir bölgedeki çok sayıdaki üreticinin ürettiği ürünü satın alan sadece iki aracı varsa düopson piyasası, üç aracı varsa oligopson piyasası söz konusudur. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0