in

Okullarda Korece mi öğretilecek? 

Okullarda Korece mi öğretilecek sorusu öğrencilerin yanı sıra pek çok velinin de gündeminde yer alıyor. Türkiye’deki devlet okullarında Korece, Güney Kore’deki okullarda ise Türkçe öğretilecek. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un toplumsal medyadan yaptığı paylaşım, Güney Kore kültürüyle ilgilenen öğrencileri heyecanlandırdı. Peki, okullarda Korece mi öğretilecek? İşte, okullarda Korece mi öğretilecek sorusunun detaylı cevabı… 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee ile yaptığı görüşmenin ardından okullarda Korece mi öğretilecek sorusu gündeme geldi. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Korece öğretilmeye başlanacak. Aynı zamanda Kore’de de Türkçe dil eğitimi verilecek. Peki, okullarda Korece mi öğretilecek? İşte, okullarda Korece mi öğretilecek sorusunun detaylı yanıtı… 

 Okullarda Korece mi öğretilecek? 

Türkiye’deki devlet okullarında Korece, Güney Kore’deki okullarda ise Türkçe öğretilecek. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un toplumsal medyadan yaptığı paylaşım, Güney Kore kültürüyle ilgilenen öğrencileri heyecanlandırdı. Bakan Selçuk ile Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee ortasında yapılan görüşmede, Korece ve Türkçenin iki ülkede de öğretilmesine yönelik çalışmaları kapsayan eğitim iş birliklerinin masaya yatırıldığını belirtti. Okullarda Korece dersleri ne zaman başlayacak, merak konusu oldu. Ülkemizde Güney Kore dizileri izleyen, şarkıları dinleyenlere sevindiren haber, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi.  

Türkiye’de hangi okullarda Korece öğretilecek? 

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vazifesine atanan Won Ik Lee Ulusal Eğitim Bakanlığına ziyarette bulundu. Görüşme sonrasında açıklama yapan Bakan Selçuk, “Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vazifesine atanan Sayın Won Ik Lee Bakanlığımızı ziyaret etti. Korece ve Türkçenin ülkelerimizde öğretilmesine yönelik çalışmaları da kapsayan eğitim iş birliklerimizi ele aldık. Bu vesileyle kendilerine tekrar muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

Türkiye’de Korece lisanı, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretilmeye başlanacak. Korece lisanının, lise müfredatında yer alması öngörülüyor. Ancak derslerin ne vakit başlayacağı şimdi aşikâr değil. Ziya Selçuk’un önümüzdeki günlerde ayrıntıları paylaşması bekleniyor. 

Okullarda öğretilen yabancı lisanlar 

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından daha evvel yapılan açıklamada, “Okullarda hangi lisanların zarurî yabancı lisan olarak okutulacağı Bakanlar Konseyi Kararı ile belirlenir. Bakanlar Heyeti Kararı 9 lisan belirledi ve Arapça da bunlardan biri. Japonca, İngilizce, Almanca, Çince, Rusça… Bu lisanlar daha da arttırılabilir. Şu anda aileler ve öğrencilerimiz çoğunlukla İngilizceyi seçiyorlar” denildi. Ulusal Eğitim Bakanlığı, okullarda öğretilebilecek yabancı lisanlara yenilerini ekledi. Buna nazaran, okullarda Farsça, Korece, Urduca, Bulgarca ve Ukraynaca lisanlarının eğitim ve öğretiminin yapılması kararlaştırıldı. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0