in

YKS: TYT ve AYT kalkıyor mu? Üniversite sınavları kalkacak mı?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı son açıklamanın ardından “TYT AYT kalkıyor mu? YKS kalkacak mı?” sorusu hem öğrenciler hem de gelecek yıl sınava girecek adaylar tarafından sıklıkla internette araştırılan konulardan oldu. Her yıl milyonlarca öğrencinin katıldığı üniversite sınavları hakkında gündem YKS sınavı kalkacak mı sorusu ile meşgul oluyor…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında “Üniversite sınavları tamamen kaldırılmalıdır. Türkiye sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek güçtedir.” diyerek çağrıda bulunmuştu

TYT, AYT KALKIYOR MU?

Yükseköğretim Kurulu, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu. Bu yıl sınava giren öğrenciler baraj endişesi olmadan hesaplama yapacaklar. Ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak ve üniversite tercihleri bu şekilde gerçekleştirilecek.

ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ SINAVI BARAJI KALDIRILDI MI?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını açıklamıştı.

YÖK’ten yapılan duyuruda, “Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır” açıklaması yapıldı.

“Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecektir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0