in

Piro ne demek, kelime anlamı nedir?

“Piro” kelimesi, farklı dillerde farklı anlamlara gelebilen bir kelime veya isim olabilir. Hangi dilde kullanıldığına ve cümlenin bağlamına bağlı olarak farklı anlamları olabilir.

Örneğin, Kürtçe’de “piro” kelimesi “beyaz” anlamına gelirken, İtalyanca’da “piro” kelimesi “ateş” anlamına gelir. Türkçe’de “piro” kelimesi ise benzer bir anlama sahip değildir.

Piro kelimesi Alevilikte kurucu ve lider anlamlarında kullanılır. Alevilikte bir kişiye saygı duyulduğunu göstermek için piro kelimesi tercih edilir. Piro, bir işin ehli olan yani o işin ‘piri’ olarak görülen kişilere hitap etmek için kullanılır

Piro kelimesinin kökeni Aleviliğe dayanmaktadır. Piro kelimesi bir hitabet kelimesi olarak kullanılmaktadır. Piro, Alevilikte önemli bir anlamı olan kelimeler arasında yer alır. Piro kelimesi ‘pir’ kökünden türetilmiştir.

Pir kelimesinin TDK’ye göre anlamı ise tecrübeli kimse, kurucu ve yaşlı kimsedir. Pir kelimesi özellikle bir meslekte deneyim kazanmış tecrübeli kişiler için kullanılır. Pir ayrıca bir işi çok iyi bir biçimde, hatasız yapmak için de kullanılır. Pir kelimesinin kökeni ise Farsça’dır.

Pir kelimesi aynı zamanda başka kelimelerle bir arada kullanılabilir. Bunlar;

Pir aşkına: Tam bir inançla, hiçbir karşılık beklemeden sevgiyle yapılan iş.

Pir ol: Var ol, çok yaşa anlamlarında kullanılır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0