in

Trafik sigortası zorunlu mu, cezası ne kadar, kaç TL?

Trafik sigortası, bir aracın sebep olduğu herhangi bir kazada, karşı taraftaki kişilerin veya araçların maddi zararlarını karşılamak amacıyla zorunlu tutulan bir sigortadır. Bu nedenle trafik sigortası, Türkiye’de zorunlu bir sigortadır ve her araç sahibinin yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortası olmayan bir araç trafiğe çıkamaz. Trafik sigortası, araç sahibinin veya sürücünün kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın, kazaya karışan diğer kişilerin maddi zararlarını karşılar.

Trafik sigortası, zorunlu bir sigortadır. Bu nedenle tüm araç sahiplerinin uygulaması ve bu işlemi yapması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortasız olduğu tespit edilen araçların sahiplerine 436 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Sigortasız araç ile trafiğe çıkmak yasaktır. Kolluk kuvvetleri tarafından aracınız yakalanırsa bağlanır. Sigortasız araç kullanma cezası İdari para yaptırımı uygulanır. Çekici masrafları ve aracın çekildiği otopark ücreti de araç sahibinden tahsil edilir.

Trafik sigortası 1 yıl gecikirse ne olur?

Günü gelen trafik sigortasını ödenmediği takdirde, trafik sigortalarına hesaplanan trafik poliçesi prim tutarı üzerinden %5 oranında sürprim uygulanır, takip eden her bir aylık dönemde poliçenin yenilenmemesi durumunda aynı oranda sürprim uygulaması devam eder ve prim tutarı her ay yükselir.

E devletten trafik sigortası yapılır mı?

Trafik Sigortanızı yenilerken e-devlet kapısından girerek şahıs ya da şirket araçlarınızın yenileme trafik sorgulama yaparak fiyat alabilirsiniz. Trafik sigortanızın bitimine 29 gün kala, fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0