in

Tıbbi sekreterlik açıktan okunur mu?

Tıbbi sekreterlik mesleği genellikle bir meslek lisesi veya meslek yüksek okulu programı aracılığıyla eğitim gerektiren bir meslektir. Ancak, bazı ülkelerde açık öğretim programları veya mesleki eğitim programları da mevcut olabilir.

Bu nedenle, tıbbi sekreterlik mesleğini açıktan okuyup okuyamayacağınıza ilişkin kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak, bu mesleği icra etmek için gerekli olan beceri ve bilgiye sahip olmak için çeşitli online kurslar ve sertifika programları gibi alternatif eğitim yolları da mevcuttur.

Bu nedenle, tıbbi sekreterlik mesleği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve eğitim seçeneklerini araştırmak için öncelikle yaşadığınız ülkedeki eğitim ve meslek standartlarını araştırmanız önerilir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Açıköğretim Ön Lisans Programı (AUZEF)

AUZEF’e bağlı olan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı, iki yıllık açıköğretim ön lisans programıdır.

Programın Amacı;

Programın vereceği eğitimle ve alanında edindiği bilgilerle, bilimsel ve sosyal faaliyetleri yürütebilen, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapılabilecek Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik elemanlarının yetiştirilmesidir. Sağlık hizmetlerinin multidisipliner yapısı içerisinde belge-bilgi hizmetlerinden sorumlu olarak önemli bir role sahip olan tıbbi sekreterlerin yetiştirildiği bu programın vizyonu, tıbbi dokümantasyon alanındaki her türlü yenilik ve gelişmeyi takip ederek öğrenci standartlarını ve eğitimin kalitesini yükseltmek, böylece mesleği en üst seviyeye çıkartmaktır.

DETAYLI BİLGİ

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ön Lisans Programıyla öğrencilere;

Alanıyla ilgili teknolojiyi ve teknolojik büro makinelerini kullanabilme,
Mesleki alanda tıbbi terminolojiye hakim olma,
Öncelikli olarak hekim olmak üzere, hastalar, meslektaşları ve toplumun diğer kesimleriyle etkili iletişim kurabilme yeteneğine sahip olma,
Mesleki sorumluluğu taşıyabilecek bilgi ve donanıma sahip olma becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

BAŞVURU KOŞULLARI

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) İle Kayıt
Programa kayıt olmak için YKS’ye giriş yaptıktan sonra program için tercih yapabilirsiniz. ÖSYM tarafından fakültemize yerleştirildiğiniz takdirde kayıt hakkı elde edersiniz.
Yatay Geçiş Sınavı ile Kayıt
Yatay geçiş ile fakültemize kayıt olmak isteyen öğrencilerin istenilen koşulları sağlayıp başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yatay geçiş duyuru ve başvuruları için https://ogrenci.istanbul.edu.tr adresini takip edebilirsiniz.
YÖS İle Kayıt
Programa kayıt olmak için YÖS’e girmiş ve istenilen koşulları sağlamış olmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için: https://yos.istanbul.edu.tr
İstanbul Üniversitesi tarafından fakültemize yerleştirildiğiniz takdirde kayıt hakkı elde edersiniz.
İkinci Üniversite Kapsamında Sınavsız Kayıt
Programa kayıt olmak için gerekli şartları sağlayarak fakülteye başvuru yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir lisans/önlisans bölümünde okuyor ya da lisans/önlisans bölümü mezunuysanız programa başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://ikinciuniversite.istanbul.edu.tr/tr/_ adresini ziyaret ediniz.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (AÖF)

Programın Amaçları

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Önlisans Programının amacı, sağlık hizmetlerinin temel ilkelerine, süreçlerine ve yönetime vakıf, etkin iletişim kuran nitelikli insan kaynağı yetiştirmektir. Ülkemizde Sağlık Hizmetleri sektörünün gelişimine paralel olarak nitelikli eleman ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle sektöre ilgi duyan ve bu alanda eğitim alarak mesleki anlamda uzmanlaşmak isteyenlere uzaktan eğitim yoluyla sektörde istihdam edilme imkânı sağlanması amaçlanmaktadır. Yetiştirilen insan gücünün mezuniyet sonrası hastane yönetiminde görev alması düşünülmektedir.

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Önlisans Programına kayıt olmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bu programa kayıt olabilmek için kayıt türleri ve koşullarını anlatan Nasıl Öğrenci Olabilirim? sayfasını inceleyebilirsiniz.

Nasıl Öğrenci Olabilirim?

Anadolu Üniversitesinin merkezi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına kayıt olmanın pek çok yolu bulunmaktadır.

Aşağıda bizim öğrencimiz olabilmeniz için kayıt türleri ve koşulları yer almaktadır.

+ En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için Yeni Kayıt
+ Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olacak/olan adaylar için Dikey Geçiş
+ Örgün öğretimde öğrenci olup açıköğretim sistemiyle öğrenimine devam etmek isteyen öğrenciler için Yatay Geçiş
+ Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler* için İkinci Üniversite

*Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

+ Yurt dışından mezun veya yabancı uyruklu adaylar için ANADOLUYÖS

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0