in

Serum veya iğne yaptırmak orucu bozar mı (Diyanet Bilgisi)?

Serum orucu bozar mı, oruçluyken iğne yaptırmak ve tedavi amaçlı serum alınması orucu bozan bir işlem midir sorusunun yanıtı internette araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte konu hakkında Diyanet İşleri tarafından verilen bilgi

Serum almak, vücuttaki su dengesini ve elektrolit dengesini etkileyebilir, bu nedenle uzun süreli serum tedavisi görenlerin oruçlarının geçersiz olması muhtemeldir.

Bu nedenle, tıbbi nedenlerle serum almak zorunda olan kişilerin, oruçlarını bozdukları takdirde kazaya kalmamak için diğer günlerde oruç tutmaları gerekebilir. Bununla birlikte, bu durumda oruç tutmak sağlığa zararlı olabilir, bu nedenle bir hekimle görüşmek en uygun yol olacaktır.

Diyanet Bilgisi

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Aşı da böyle olup orucu bozmaz. Ancak gıda veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar.

Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0