in

GLP Faizi nedir?

Son günlerde pek çok kişinin gündeminde yer alan GLP faizi, Merkez Bankası’nın önemli araçlarından biri… GLP faizi 2002 yılından itibaren kullanılıyor. Peki GLP faizi nedir ve ne işe yarar? İşte, GLP faizini konu alan haberimizin detayları…

Stack of money coin with trading graph. financial investment concept use for background.

GLP faizi, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını açıklamasının ardından birçok kişinin araştırdığı terimler arasında yerini aldı. Ekonomi haberleri takip eden kişiler için GLP faizini yani Geç Likitide Penceresi faizinin detaylarını sizler için derledik. İşte GLP faizi nedir, GLP ve TL arasındaki ilişki ve faiz oranları…

GLP FAİZİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bankalar arası para piyasasında borç veren son merci
fonksiyonu çerçevesinde 2002 yılında başlatmışı olduğu uygulamaya Geç Liktide Penceresi deniyor.
GLP, bankaların teminatları karşılığında gecelik veya geçici sürede limtsiz olarak para akışını sağlıyor.

Faiz oranlarını ise TCMB Para Politikası Kurulu belirlemekte. TCMB, bankaların günlük transferlerini karşılamaları için 16.00 ve 17.00 saatleri arasında borç alma ve borç verme işlemini gerçekleştiriyor. TCMB 23. Başkanı Murat Uysal’ın görevine veda etmesinin ardından birçok kişi faiz oranlarını merak ediyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 23’üncü Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atanmasının ardından ilk Para Politikası Kurulu (PPK) gerçekleşti.
Ekim toplantısında politika faizini yüzde 10,25 seviyesinde sabit bırakan Merkez Bankası, yeni Başkan Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşen ilk Para Politikası Kurulu sonrası bu oranı yüzde 15’e yükseltti. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 24 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama metninde ise şu sözlere yer verildi:
“Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir.”

20-26 KASIM ARASINDA % 15 FAİZ ORANI
TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Para politikasının operasyonel çerçevesinin sadeleştirilmesi kapsamında Merkez Bankası tarafından hâlihazırda bir ay vadeli geleneksel yöntemli repo ihaleleri ve geç likidite penceresi imkânlarıyla sağlanan fonlama 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren Merkez Bankası’nın temel para politikası aracı olan bir hafta vadeli repo miktar ihaleleriyle yapılmaya başlanacaktır. Likidite yönetimi çerçevesinde ikincil piyasa gecelik faiz oranlarında oluşabilecek oynaklığı sınırlandırmak ve likiditenin haftanın günlerine dengeli dağılımını sağlamak amaçlarıyla 20 Kasım 2020 tarihinden 26 Kasım 2020 tarihine kadar (bu tarihler dâhil olmak üzere) bir hafta süreyle gecelik borç verme faiz oranı politika faiz oranı olan yüzde 15 olarak uygulanacaktır.”

Yayımlanan duyurunun devamında şu ifadelere yer verildi
“Bankalar geçiş döneminde ve sonrasında ihtiyaç duymaları halinde Merkez Bankası bünyesindeki
Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadede 17 Ağustos 2020 tarihinde geçerli olan borç alabilme limitleri dâhilinde ve BIST bünyesindeki Repo-Ters Repo ve Taahhütlü İşlemler Pazarlarında, Merkez Bankası borç verme faiz oranından borçlanabilecekler, likidite fazlalığı oluşması halinde ise limitsiz olarak Merkez Bankası borçlanma faiz oranından Merkez Bankasına borç verebileceklerdir. Ayrıca, tüm bankalar HMVKŞ tarafından ihraç edilen TL cinsi kira sertifikası karşılığında, Merkez Bankası borç verme faiz oranı üzerinden kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo imkânından yararlanabileceklerdir.”

Peki GLP faizine ne zaman ihtiyaç duyulur?
Borç alan bankalar açısından bakıldığında bankanın mali sıkıntısını gidermek, bankanın nakit takibi ve hesaplardaki paranın yanlış kontrol edilmesi halinde GLP faizine ihtiyaç duyuluyor.
Borç veren bankalar kapsamında ise GLP faiz oranının makul seviyede olması ve bankanın borç verecek bir başka alternatife sahip olmaması gerekiyor.

GLP ve Türk Lirası arasındaki ilişki
GLP faizini, TCMB son borç veren makam olarak belirliyor. Borç alma ve verme işlemleri TL cinsinden yapıldığı için döviz kurunu düşürüyor. Yani faiz oranlarının yüksek olması Türk Lirası’nın diğer ülkelerin para birimleri karşısında değerlenmesini sağlıyor.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0