in

Sela okunurken müzik dinlemek günah mı?

Sela, islam alemi tarafından oldukça önem ve anlam taşıyan bir unsurdur. Ezan okunurken müzik dinlenilmeyeceği her ne kadar halk arasında biliniyor olsa da sela kafalarda soru işareti yaratmaya devam ediyor. Peki sela okunurken müzik dinlemek günah mı? Sela neden okunur? Selanın anlamı nedir? İşte, sela okunurken müzik dinlenir mi sorusu hakkında tüm detaylar…

blue masque in Istanbul Turkey during sunset

Ülkemizde sela; özel günlerde, cenazelerde ve cuma namazından önce okunuyor. Ayrıca salavat-ı şerife olarak da bilinen sela, davet anlamı taşımakta… Müslümanlar tarafından sela okunurken müzik dinlemek günah mı, sela ne anlama geliyor gibi sorular merak konusu. İşte, sela okunurken müzik dinlenir mi sorusuna dair detaylı bilgiler.

SELA OKUNURKEN MÜZİK DİNLEMEK GÜNAH MI?
Sela eski zamanlarda bir haberleşme aracı olarak kullanılıyordu. Müslümanlara ibadetlerini hatırlatmak ya da önemli bir olayı anımsatma için okunur. Genellikle Cuma namazlarından önce veya cenaze namazını haber vermek amacıyla karşımıza çıkıyor. Cuma ezanından bir saat önce müezzinlerin sela okumaları, hem insanların salavat getirmelerini hem de cuma namazını hatırlatmak için okunuyor.

Daha önceki zamanlarda bayram ve cuma namazlarından önce okunuyordu. Anadolu’nun yerinde pazartesi ve perşembe geceleri hatta bazı yerlerde her vakit okunurdu. Sela ölümü haber vermek için de okunuyor. Cenaze selasında ise farklı ayetlere yer veriliyor. “Vakit geçmeden önce namaz kılmakta acele ediniz, ölüm gelmeden tövbede acele ediniz.” hadisleriyle “Her canlı ölümü tadacaktır, Allah’tan geldik Allah’a gideceğiz.” ayetleri okunuyor.

İki özel durumun dışında 15 Temmuz darbe girişimi gibi önemli olaylarda ve dünyayı saran covid-19 virüsü için de minarelerden sela eşliğinde çağrı yapılıyor. Ezan okunurken saygısızlık olmaması için müziğin sesini kısmak sevap olmamakla beraber kişisel bir tercihtir. Yani sela okunurken de saygı duymak amacıyla müzik sesi kısılabilir. Fakat duyulan saygı ile sevap veya günah kazanma yoktur.

SELA OKUNUŞU
“Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!”

ANLAMI

“Ey Allah’ın Resûlu, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Habibi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Arşının Nuru, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Mahlukatının Hayırlısı, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Öncekilerin ve Sonrakilerin Efendisi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Hamd Alemlerin Rabbi Olan Allah İçindir!”

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0