in

Konya’da fay hattı var mı?

Geçtiğimiz Cuma günü İzmir’de meydana gelen deprem felaketinin ardından ülkemizdeki diğer fay hatlarının son durumu da büyük önem kazandı. Birçok tv programında ve sosyal medyada çokça konuşulan fay hatlarından Konya’dan geçen var mı? Konya’da fay hattı var mı? Konya’dan geçen fay hattı ne durumda? Olabilecek deprem senaryosunda Konya etkilenir mi? İşte, merak edilenler…

Ülkemiz büyük bir bölümünün etkisi altına alan fay hatları neticesinde deprem ülkesi olarak dünya ülkeleri içerisinde ön plana çıkıyor. Yıllardır alınmayan önlemler verilen can kayıpları ve kurtarma çalışmalarıyla dikkatleri çeken ülkemizde fay hatları ne durumda? Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ili Konya’da fay hattı var mı? Konya’dan geçen fay hattı aktif mi? Aktif fay hatları arasında en riskli yer Konya’mı? İşte, detaylar…

KONYA’DA FAY HATTI VAR MI?
Geçtiğimiz Eylül ayı sonunda Niğde’de meydana gelen 5,1’lik depremin ardından civar illeri etkileyen fay hattının olup olmadığını araştıran vatandaşlar Konya’da fay hattı olup olmadığını merak ediyor.

Konya’nın Emirgazi, Ereğli, Ilgın ve Tuzlukçu ilçelerinde son günlerde 4.0 ile 3.8 büyüklüğünde ve sonrasında meydana gelen artçı depremler, halkı tedirgin etti. Depremler nedeniyle bazı evlerde hasar oluşurken, can kaybı ve yaralanan olmadı.

Son dönemde Konya’da meydana gelen depremlerin birbirinden farklı eğim atımlı normal faylar üzerinde olduğunu söyleyen jeoloji mühendisi uzmanlar, “Konya çevresinde aktif faylar olduğu biliniyor. Akşehir fayı, Ilgın fayı, Tuz Gölü fayı tek başına kırıldıkları zaman 6.0- 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek faylar var” dedi.

Jeoloji Mühendislerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamalar şu şekilde devam ediyor;
“Konya’nın çevresinde aktif fayların olduğu biliniyor. Akşehir fayı, Ilgın fayı, Tuz Gölü fayı tek başına kırıldıkları zaman 6.0- 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek faylar. Akşehir fayı aktif bir fay. Burada zaman zaman depremler meydana gelebiliyor. Sultandağı ile birleştiği zaman Sultandağı depremi meydana gelmiş. Can kayıpları olmuş. Ilgın- Tuzlukçu fayı üzerinde 1930’lu yıllarda meydana gelen depremde yine can kayıpları meydana gelmiş. Bunlar 6’nın üzerinde meydana gelen büyük depremler. Tuz Gölü fayı binlerce yıldır suskun. Ama aktif bir fay olduğu biliniyor. Kenti çevreleyen, etkileyen faylar bunlar. Kent içine baktığımız zaman Konya fay zonu kentin batısından bulunduğumuz noktadan geçiyor. Kuzey-güney doğrultulu bir fay zonu. İzlenebilir uzunluğu 50 kilometre civarında.”

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0