in

Köpekbalığı eti yenir mi? Köpekbalığı eti zehirler mi?

Köpekbalığı eti, ülkemiz sınırlarında da yer alan ve zaman zaman balıkçı ağlarına da takılan bu tür dolayısıyla araştırılmaya başlandı.  İşte, Köpekbalığı eti yenir mi sorusunun cevabı KÖPEKBALIĞI ETİ YENİR Mİ? Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı doğu Akdeniz havzasında, köpekbalığı eti halk tarafından tercih edilmemekte, dolayısıyla hedef tür olarak avcılığı yapılmamaktadır.  Sadece ekonomik değer arz eden birkaç tür (Scyliorhinus spp., Galeorhinus galeus, vb.) tesadüfen yakalanmakta ve genellikle yurtdışına ihraç edilmektedir. Belirli durumlarda, Elasmobranch Poisoning ya da Keski-Solungaçlı Zehirlenmesi köpekbalığı etinin yenilmesi durumunda yaşanabilmektedir. Bu durum Kıkırdak iskeletli köpek balığı ve vatozların eti ya da iç organlarının (karaciğer) yenilmesi sonucu oluşan zehirlenme belirli durumlarda oluşabilmektedir. Köpek balığı etinden zehirlenme hafif geçebilirken karaciğerinin yenmesi sonucu oluşan zehirlenme ciddi bulantı, kusma, ishal karın bölgesinde ağrı, baş ağrısı, bitkinlik, koma ve ölüme yol açabilir. Panzehiri bilinmemektedir. Köpekbalığı etinin doğrudan zehirlenmeye neden olup olmadığı bilinmemektedir.

Köpekbalığı eti, ülkemiz sınırlarında da yer alan ve zaman zaman balıkçı ağlarına da takılan bu tür dolayısıyla araştırılmaya başlandı.  İşte, Köpekbalığı eti yenir mi sorusunun cevabı

KÖPEKBALIĞI ETİ YENİR Mİ?

Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı doğu Akdeniz havzasında, köpekbalığı eti halk tarafından tercih edilmemekte, dolayısıyla hedef tür olarak avcılığı yapılmamaktadır.  Sadece ekonomik değer arz eden birkaç tür (Scyliorhinus spp., Galeorhinus galeus, vb.) tesadüfen yakalanmakta ve genellikle yurtdışına ihraç edilmektedir.

Belirli durumlarda, Elasmobranch Poisoning ya da Keski-Solungaçlı Zehirlenmesi köpekbalığı etinin yenilmesi durumunda yaşanabilmektedir. Bu durum Kıkırdak iskeletli köpek balığı ve vatozların eti ya da iç organlarının (karaciğer) yenilmesi sonucu oluşan zehirlenme belirli durumlarda oluşabilmektedir. Köpek balığı etinden zehirlenme hafif geçebilirken karaciğerinin yenmesi sonucu oluşan zehirlenme ciddi bulantı, kusma, ishal karın bölgesinde ağrı, baş ağrısı, bitkinlik, koma ve ölüme yol açabilir. Panzehiri bilinmemektedir.

Köpekbalığı etinin doğrudan zehirlenmeye neden olup olmadığı bilinmemektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0