in

Ali Kemaloğlu kimdir? 

Türk-Amerikan Derneği Başkanı Ali Kemaloğlu kimdir sorusuyla pek çok kişi tarafından araştırılıyor. 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü göreviyle tanınan Ali Kemaloğlu, özel hayatıyla da merak edililiyor. Kurucuları arasında Halide Edip Adıvar’ın da bulunduğu Türk Amerikan Derneği, başarılı işlere imza atmaya devam ederken Ali Kemaloğlu kimdir sorusu da gündeme getirildi. Peki, Ali Kemaloğlu kimdir? İşte tüm detaylar… 

Arama motorlarında en fazla araştırılan isimlerden biri olan Ali Kemaloğlu kimdir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Türk-Amerikan Derneği Başkanı olarak tanınan Ali Kemaloğlu 10 yılı aşkın süredir yöneticiliğini devam ettiriyor. Peki, Ali Kemaloğlu kimdir? İşte, Ali Kemaloğlu kimdir sorusunun detaylı yanıtı…  

Ali Kemaloğlu kimdir? 

1973- 1976 yılları arasında Ankara Fen Lisesi’nden mezun olan Türk-Amerikan Derneği Başkanı Ali Kemaloğlu, lise eğitimini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinde eğitim görmeye devam etti. Ankaralı olduğu düşünülen Ali Kemaloğlu hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor. 1997 yılı itibariyle Turkmas’ın ceo ve kuruculuğunu üstlendi. Turkmas, hızlı konuşlandırabilir, sivil ve askeri, sağlık ve diğer amaçlı seyyar çözümlerde lider ve yenilikçi bir firma olarak sektörde yerini almaktadır. Proje, tasarım, imalat, inşaat, mühendislik alanlarında yıllar içinde kazanılan birikimini Mobil Sistem Çözümleri üzerine yoğunlaştırmış bir firma. Ayrıca 2008 yılından itibaren Türk-Amerikan Derneği Başkanı görevini üstlenmektedir. 

Türk-Amerikan Derneği Başkanı Ali Kemaloğlu ‘’Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’de alanındaki en aktif derneğiz. Kıbrıs Barış Harekâtından sonra Amerikan ambargosu döneminde bile derneğimiz bir gün bile çalışmalarına ara vermemiştir. Politikadan uzak kalmıştır ve her zaman karşılıklı ilişkileri geliştirmeye yardımcı olmuştur. Geçmişte olduğu gibi bugün de Türk-Amerikan Stratejik ve Model Ortaklığı paralelinde, iki ulusun da birbirlerini daha iyi tanıyacak ve iş birliklerini artıracak şekilde eğitim, kültürel, sosyal, ekonomik alandaki çalışmalarımızla kesintisiz devam ediyor. Üyelerimizin önemli bir kısmı Amerikalı diplomat, akademisyen ve iş adamlarından oluşuyor.’’ sözleriyle de geçtiğimiz yıllarda gündeme gelmişti. 

Türk-Amerikan Derneği nedir? 

Kurucuları arasında Halide Edip Adıvar’ın da bulunduğu dernek, kurulduğu günden bugüne binlerce Amerikalının Türkçeyi öğrendiği, Türklerin de İngilizceyi öğrendiği bir merkez haline gelmiş durumda. Türk-Amerikan Derneği (TAD), 1951 yılında Türkiye ve A.B.D arasında ikili anlaşma neticesinde kurulmuş köklü ve prestijli bir sivil toplum örgütüdür.Kurucu üyeleri arasında zamanın Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, milletvekili Cemal Köprülü, milletvekili Prof. Halide Edip Adıvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Ömer Saraç, A.B.D. Ankara Büyükelçisi George Wadsworth, Robert Koleji Müdürü Floyd Black gibi isimlerin bulunduğu Türk-Amerikan Derneği, Cinnah Caddesi No:20 Kavaklıdere-Ankara adresinde yerleşik kendi binasında faaliyetlerini sürdürmektedir. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0