in

Hangi durumlarda maaşa haciz gelebilir? Maaşın ne kadarı haczedilebilir?

Borçlarını ödemekte güçlük çeken ve ödemelerini artık ödeyemez hale gelen çalışanlar maaşlarına haciz işleminin ne şekilde gerçekleştirildiğini merak ediyorlar. İş Kanunu’na göre; işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. İşçinin borçları yüzünden maaşı haczedilse de bu miktar tüm maaşın dörtte birinden az olmak zorundadır. Bu konuda tek bir istisna bulunmaktadır. İşçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.

Borçlarını ödemekte güçlük çeken ve ödemelerini artık ödeyemez hale gelen çalışanlar maaşlarına haciz işleminin ne şekilde gerçekleştirildiğini merak ediyorlar.

İş Kanunu’na göre; işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. İşçinin borçları yüzünden maaşı haczedilse de bu miktar tüm maaşın dörtte birinden az olmak zorundadır.

Bu konuda tek bir istisna bulunmaktadır. İşçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0