in

Bayat yumurta nasıl anlaşılır? Bayat Yumurtayı anlamanın basit yolu

Yumurtanın yararları saymakla bitmez ve insan sağlığı için oldukça etkili bir besindir. Bayat bir yumurta ise aksine insan sağlığı adına olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yumurtanın bayat olup olmadığını nasıl anlarım sorusuna yanıt bulmanız gerekmektedir. Bayat yumurtayı anlamanın çeşitli yolları vardır. Birkaç basit yolla yumurtanın bayat olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yumurtayı alıp tamamen yüzebilecekleri su dolu bardağa koyun. Bu deney sonucunda yumurta suyun içinde yatay şekilde kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir. Taze bir yumurtayı bir tabağın içine kırdığınızda sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi ise parlak sarıdır. Aynı işlemi bayat bir yumurtada gerçekleştirdiğinizde ise yumurtanın sarısı yassılaşır ve dağılır. Bunun yanında yumurtanın akışkanlığı da azalır. Yumurtalarınızın bayatlamasını istemiyorsanız çeşitli ipucularla bunu sağlayabilirsiniz. Yumurtalarınızı her zaman kendi karton kutusunda ve buzdolabında muhafaza edin. Bununla birlikte yumurtalarınızı buzdolabına yerleştirmeden önce yıkamak yerine kullanmadan önce yıkayın. Aksi taktirde üzerindeki doğal koruyucu tabaka kaybolur. Aynı zamanda yumurtalarınızı güçlü kokulu besinlerle yanyana bulundurmayarak tazeliğini koruyabilirsiniz.

Yumurtanın yararları saymakla bitmez ve insan sağlığı için oldukça etkili bir besindir. Bayat bir yumurta ise aksine insan sağlığı adına olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yumurtanın bayat olup olmadığını nasıl anlarım sorusuna yanıt bulmanız gerekmektedir.

Bayat yumurtayı anlamanın çeşitli yolları vardır. Birkaç basit yolla yumurtanın bayat olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yumurtayı alıp tamamen yüzebilecekleri su dolu bardağa koyun. Bu deney sonucunda yumurta suyun içinde yatay şekilde kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir.

Taze bir yumurtayı bir tabağın içine kırdığınızda sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi ise parlak sarıdır. Aynı işlemi bayat bir yumurtada gerçekleştirdiğinizde ise yumurtanın sarısı yassılaşır ve dağılır. Bunun yanında yumurtanın akışkanlığı da azalır.

Yumurtalarınızın bayatlamasını istemiyorsanız çeşitli ipucularla bunu sağlayabilirsiniz. Yumurtalarınızı her zaman kendi karton kutusunda ve buzdolabında muhafaza edin. Bununla birlikte yumurtalarınızı buzdolabına yerleştirmeden önce yıkamak yerine kullanmadan önce yıkayın. Aksi taktirde üzerindeki doğal koruyucu tabaka kaybolur. Aynı zamanda yumurtalarınızı güçlü kokulu besinlerle yanyana bulundurmayarak tazeliğini koruyabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0