in

Delta Variantı nedir? Aşılar Delta Variantı’na karşı etkili mi?

Neredeyse iki yıldır bütün hayatımızın düzenini değiştiren ve kontrol eden korona virüsü son zamanlarda Dünya’da ve ülkemizde etkisini yitirmeye başlamıştı. İnsanlara aşı yapılmasıyla birlikte normal hayatlarımıza dönmeye başlamışken şimdi ise virüsün yeni mutasyonu ortaya çıktı. Peki Delta Variantı isimli bu mutasyon nedir? Mevcut aşılar bu mutasyona karşı etkili midir?

Korona virüsü Dünya’da ve ülkemizde neredeyse iki yıl boyunca hayatı esir aldı. Günlük yaptığımız aktivitelerin hepsi virüs yüzünden değişti. Bütün bunlara rağmen bilim insanları tarafından yapılan aşıların tamamlanıp dağıtılmasıyla birlikte günden güne etkisi azalıyordu. Dünya neredeyse normale dönecek derken şimdi ise bu virüsün yeni bir versiyonu ortaya çıktı. Korona virüsler yapıları gereği çok fazla mutasyon geçiriyorlar.

Ancak mevcut aşılar bu mutasyonlara karşı koruma sağlıyordu. İngiltere’de ortaya çıkan “Alfa” varyantına karşı bile aşılar koruma sağlıyordu. Şimdi ise virüs tekrar mutasyon geçirerek Delta Variantı (varyantı) isimli bir mutasyonla ortaya çıktı. Bu mutasyon “Alfa” varyantına göre yüzde 60 daha bulaşıcı bir özellik gösteriyor. Bütün bu olanların ardından insanların aklına gelen tek soru ise aşılar bu varyanta karşı etkili mi? Çünkü birçok insan artık korona virüsünün getirdiği yaşam koşullarından sıkılmış durumda.

Okulların kapalı olması ve insanların dışarı çıkamaması, işsizlik sıkıntıları gibi birçok sorun ile gündemde. Yapılan açıklamalara göre Pfizer/BioNTecH aşısı Delta mutasyonuna karşı yüzde 79 oranda koruma sağlıyor. Son açıklanan bilgilere bakılacak olursa dünyada bulunan Covid-19 vakalarının yüzde 90 Delta varyantından oluşuyor. Ülkemizde bir başka aşı olan Sinovac’ın ise bu varyanta karşı etkili olup olmadığı hakkında ise bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0