in

Kıl dönmesi neden olur?

Bireyin günlük yaşamını etkileyen kıl dönmesi sorunu beraberinde akıntı, şişlik, koku, kanama, iltihaplanma ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açıyor. Eğer kişide bu gibi sorunlar görülmediyse kıl dönmesi kendini apse şeklinde gösteriyor. Genellikle erkeklerde görülen bu sorun kimi zaman kadınlarda da ortaya çıkabiliyor. Tüy yoğunluğundan dolayı meydana geldiği sanılan kıl dönmesi, aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması gibi sorunlar sonucu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda şişmanlık, oturarak çalışmak ve bölge hijyeninin kötü olması da bu rahatsızlığa yol açan sebeplerden. İlk etapta pek umursanmayan kıl dönmesi sorunu eğer tedavi edilmezse cilt altında kronik enfeksiyonlara yol açabiliyor. Öyle ki 15-35 yıl süre içerisinde tedavi edilmeyen bazı vakalar çok nadirde olsa epidermoid kanser gelişimini doğurabiliyor. Söz konusu hastalığın en kötü yanı ise tedavi edilse dahi tekrar nüks edebilmesi. Ancak bu durum tamamen ameliyat şekline bağlı, eğer hijyenik bir şekilde hazırlanılmış ve titizlikle yapılmış bir ameliyatsa bu risk en aza düşüyor. Bununla birlikte ameliyat sonrası yaranın temizlenmesi ve ilerleyen süreçte bölgenin tüylerden arındırılmış olması gerekiyor. Kısacası eğer hasta kıl dönmesinin tekrarlanmasını istemiyorsa ameliyattan sonra o bölgeye hijyenik bir şekilde bakmalı.

Bireyin günlük yaşamını etkileyen kıl dönmesi sorunu beraberinde akıntı, şişlik, koku, kanama, iltihaplanma ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açıyor. Eğer kişide bu gibi sorunlar görülmediyse kıl dönmesi kendini apse şeklinde gösteriyor.

Genellikle erkeklerde görülen bu sorun kimi zaman kadınlarda da ortaya çıkabiliyor. Tüy yoğunluğundan dolayı meydana geldiği sanılan kıl dönmesi, aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması gibi sorunlar sonucu ortaya çıkıyor.

Aynı zamanda şişmanlık, oturarak çalışmak ve bölge hijyeninin kötü olması da bu rahatsızlığa yol açan sebeplerden. İlk etapta pek umursanmayan kıl dönmesi sorunu eğer tedavi edilmezse cilt altında kronik enfeksiyonlara yol açabiliyor. Öyle ki 15-35 yıl süre içerisinde tedavi edilmeyen bazı vakalar çok nadirde olsa epidermoid kanser gelişimini doğurabiliyor.

Söz konusu hastalığın en kötü yanı ise tedavi edilse dahi tekrar nüks edebilmesi. Ancak bu durum tamamen ameliyat şekline bağlı, eğer hijyenik bir şekilde hazırlanılmış ve titizlikle yapılmış bir ameliyatsa bu risk en aza düşüyor. Bununla birlikte ameliyat sonrası yaranın temizlenmesi ve ilerleyen süreçte bölgenin tüylerden arındırılmış olması gerekiyor.
Kısacası eğer hasta kıl dönmesinin tekrarlanmasını istemiyorsa ameliyattan sonra o bölgeye hijyenik bir şekilde bakmalı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0