in

F1 CFD nedir? Formula 1 CFD açılımı ne demek?

Formula 1 araçlarında son yıllarda yapılan güncellemeler sonrasında takımların kullanmaya başladığı CFD ne demek? Formula 1 CFD nedir? F1 araçlarının hızlı olmasında etkili olduğu ifade edilen CFD ne anlama geliyor? Formula 1 CFD açılımı ne demek? F1 CFD ne işe yarıyor? İşte, merak edilen hakkında detaylı bilgiler…

Geçtiğimiz sene sonunda yapılan Dünya Motor sporları Konsey toplantısında alınan kararlar sonrasında takımların CFD kullanımına yönelik çalışmalarına kolaylıkların sağlanması gerektiği açıklanmıştı. Son dönemde iyice artan Formula ilgisi sonrasında CFD açılımını merak edenler için F1 CFD nedir? Formula 1 CFD ne işe yarar? Formula 1 CFD açılımı ne demek? İşte, tüm bilgiler…

F1 CFD NEDİR? FORMULA 1 CFD AÇILIMI NE DEMEK?

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) ya da İngilizce kullanımıyla Computational Fluid Dynamics (CFD) esas olarak akışkan davranışlarının önemli sorunlarını sayısal veri ve algoritmalar ile bilgisayar ortamında analiz edildiği akışkanlar mekaniğinin önemli bir dalıdır.

Yarış arabası endüstrisinde, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD), aerodinamik tasarım alanında gelişen bir bilimdir; Son on yılda aerodinamikçiler rüzgar tüneli testlerini veya izleme koşullarını simüle etmek için bilgisayar ve CFD yöntemlerini kullanmaya artan bir ilgi buldular .

Kısaca CFD kodları, matematiksel modelleme ve ayrık bir modelin çözümü yoluyla bir araba üzerindeki akışı simüle eder.

F1 takımlarının ve endüstrinin CFD yazılımını kullanmaya başlamasının üç önemli nedeni vardır. Bunlar; içgörü, öngörü ve verimlilik.

İçgörü
Deney yoluyla prototip oluşturması veya test etmesi zor veya pahalı bir cihaz veya sistem tasarımınız varsa, CFD analizi tasarımınızın içinde sanal olarak gezinmenizi ve nasıl performans gösterdiğini görmenizi sağlar. CFD aracılığıyla şahit olabileceğiniz ve başka hiçbir yolla görülemeyecek birçok fenomen vardır. CFD, tasarımlarınız hakkında size daha derin bir fikir verir.

Öngörü
CFD, belirli koşullar altında ne olacağını tahmin etmek için bir araç olduğu için, birçok ‘ya eğer?’ sorular. Bir dizi sınır koşulu sağlarsınız ve yazılım size sonuçlar verir. Kısa sürede tasarımınızın nasıl performans göstereceğini tahmin edebilir ve optimum sonuca ulaşana kadar birçok varyasyonu test edebilirsiniz. Bunların tümü fiziksel prototipleme ve testten önce yapılabilir.

Verimlilik
CFD’den edindiğiniz öngörü, daha iyi ve daha hızlı tasarım yapmanıza, paradan tasarruf etmenize, düzenlemeleri karşılamanıza ve FIA kurallarına uygunluğu sağlamanıza yardımcı olur . CFD analizi, daha kısa tasarım döngüleri sağlar ve ekipler arabalarının daha hızlı takip etmesini sağlayabilir. Ek olarak, ekipman iyileştirmeleri minimum aksama süresiyle oluşturulur ve kurulur. CFD, hızlı prototip oluşturmaya izin veren tasarım ve geliştirme döngüsünü sıkıştırmak için bir araçtır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0