in

Formula 1 çakıl havuzu nedir ne işe yarar?

Formula 1 çakıl havuzu nedir ne işe yarar sorularıyla akıllarına takılan sorulara yanıt arayan vatandaşlar net bilgiler öğrenmek istiyor. Yarış pistinin kenarına yapılan çakıl havuzu ne işe yarar? Formula 1 çakıl havuzu nedir? Formula 1 çakıl havuzu ne işe yarıyor? Pistten taşıp çakıl havuzuna giren sürücüler yarışa dönebiliyor mu? Çakıl havuzunun F1 araçlarına etkisi var mı? İşte, merak edilenler…

Formula 1 yarış arabalarının son sürat yarış içerisinde devam ederken bir anda kontrolü kaybedip kenardaki çakıl havuzuna varmaları sonucunda merak edilen çakıl havuzu neden yapılıyor? Formula 1 çakıl havuzu nedir? Formula 1 çakıl havuzu ne işe yarıyor? İşte, detaylı bilgiler…

FORMULA 1 ÇAKIL HAVUZU NEDİR NE İŞE YARAR?
Çakıl kaçış alanlarının kontrolden çıkan aracı durdurma etkisi daha yüksek olsa da aracın çakıl havuza saplanması ihtimali yükseliyor. Buna rağmen belli virajlarda çakıl kaçış alanları kullanılmaya devam ediyor.

Genellikle 25 cm derinlikte olan bu çakıl havuzlarda kullanılan taşlar genellikle 5 ile 16 mm çapında oluyor. Bu taşlar mümkün olduğu kadar sürtünme direncini azaltacak taşlar oluyor ve genellikle, buzlanmada kullanılan minik taşlar gibi etki gösteriyor.

Çakıl kaçış alanına çıkan araçlar tehlikeli pozisyondaysa ve hâlâ çalışır durumdaysa, yarış görevlilerinin araçları piste doğru itmesine izin veriliyor. Bu uygulama, Michael Schumacher’in 2003 pilotlar şampiyonluğunu kazanmasında yardımcı olmuştu.

Schumacher, o sene Nurburgring’de pist dışına çıkmasına rağmen görevliler tarafından piste çıkarıldı ve yarışı 5. sırada tamamladı. Schumacher o seneyi, 2. Kimi Raikkonen’in sadece 2 puan önünde tamamlamıştı.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0