in

F1 ERS nedir ve ne anlama gelir?

F1 ERS nedir ve ne anlama gelir sorusu arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Formula 1 araçlarına duyulan ilginin son yıllarda artmasıyla birlikte donanımlarının da araştırılmasıyla gündem olan F1 ERS nedir? Formula 1 araçlarında ERS ne anlama gelir? Formula 1 ERS ne işe yarar? İşte, merak edilen bilgiler…

Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle son yıllarda ön plana çıkan motor sporlarından olan Formula 1 arabaları vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Her sene yapılan güncellemeler ve takviyeler sonunda şampiyonada ön plana çıkan takım araçları içerisinde en iyisi hangisi? Formula 1 takım araçlarında kullanılan ERS nedir? F1 ERS ne anlama geliyor? F1 ERS ne demek? İşte, detaylı bilgiler…

F1 ERS NEDİR VE NE ANLAMA GELİR?
Güç ünitesinde içten yanmalı motor bölümünün dışında ERS kısaltımıyla anılan elektronik bir ünite yer alıyor. Yani bu motorlar turbo hibrit motorlar ama sıradan binek otomobillerde görmekte alışkın olduğumuz bir sistem mevcut değil.

Sıradan hibrit motorlara göre teknolojik yönü daha ağır basıyor diyebiliriz. ERS bölümünde birbirinden farklı iki adet motor ve pil ünitesi mevcut. Turbo hibrit ismini almasına neden olan elektronik kontrol ünitesi de bu parçanın içinde yer alıyor.

İçten yanmalı motor, araç içerisinde yer alan çok önemli bir bileşendir. Nispeten küçük olan boyutuna ve 15.000 rpm devir limitine rağmen, direkt yakıt enjeksiyon sistemi, tek turbo ve olağanüstü mühendislik bu motorların 600 beygir civarında güç üretmelerini sağlıyor.

ERS ise motora ek olarak 160 beygir civarında güç üretiyor. Böylece modern güç ünitesi ile % 35 daha az yakıt kullanarak 2.4 litrelik V8 motorlarla elde edilen güç seviyesine ulaşılıyor.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0