in

Breadboard nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Breadboard elektrik ve elektronik ile alakalı bir çok projenin vazgeçilmezi olan ve özel olarak tasarlanan devler için büyük bir öneme sahiptir. Türkiye’de Devre tahtası olarak bilinen  bu araç test amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde devleri test etmek amacı ile kullanılan bu sistem sağlıklı bir çalışma için elektronik sistemlerin hazırlanmasına ve test edilmesine olanak sağlar. Peki nedir bu Breadboard (Devre Tahtası). Nasıl kullanılır? Ne işe yarar ? İşte breadboard ile ilgili merak ettiğiniz ve detaylar…

Breadboard, kullanıcılar tarafından lehim yapma gereksinimi duyulmadığı ve kablo karmaşası olmadığı için sıklıkla tercih edilen bir elektronik malzeme ve aynı zamanda kurmuş olunan devreleri lehimleme yapmadan önce sağlıklı bir şekilde test edilmesini sağlayan araca Breadboard denir. Çalışılacak projeye göre boyutu ve istenilen şekilde seçilebilen Breadboard ,  kolay kullanımı sayesinde kablo karmaşasından sizi kurtarır. Breadboard sayesinde devlerinin çalışıp çalışmadığını tahta üzerinden test ederek deneyebilme imkanı sağlar.

Breadboard, kullanıcılar tarafından lehim yapma gereksinimi duyulmadığı ve kablo karmaşası olmadığı için sıklıkla tercih edilen bir elektronik malzemedir.

Breadboard yapısı nasıldır ?nasıl kullanılır?

Breadboard’un dış kısmını plastik bir kasa oluşturur. Üzerinde belirli sayıda delikler vardır. Bu delikler sayesinde devrede kullanılacak olan devre elemanı breadboard’a takılır. Takılan elemanların uçları, iç kısımda bulunan iletkenler sayesinde birbiriyle temas eder. Breadboard’un üzerinde birbirine paralel bağlı hatlar vardır. Kırmızı ve mavi renkli olan dikey hatlar ise genel olarak gerilim bağlantıları için kullanılır. Her bir dikey sütun kendi içinde, her bir yatay sütun da kendi içinde iletkendir.

Breadboard üzerindeki + ve – şeklinde belirtilmiş satırlar gerilim bağlantılarını sağlamak için kullanılır. Gerilim bağlantılarını sağladıktan sonra board üzerinde yerleştirilen bileşenlerin güç ihtiyaçları bu hatlar üzerinden karşılanır.

Orta kısımda 5 delikten oluşan sütunlar bulunmaktadır. Bu delikler aynı metal parçasının üzerinde konumlandığı için birbirleriyle iletim halindedir. Yani aynı sütun üstündeki deliklere bağlayacağımız bacaklar iletim durumuna geçer. Bu işlem sayesinde komponentleri birbirine bağlamış oluruz. Bunu iç yapısını incelediğimizde çok daha iyi anlayabiliyoruz. Board üzerinde bulunan kırmızı-mavi güç hattı ve sütunlar her iki tarafta da bulunmaktadır. Bu hatlar birbirinden ayrıktır, yani iletim halinde değillerdir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0