in

Yapay uydular uzay kirliliğine neden olur mu?

Dünyamızda hem ülkeler hem de şirketler çeşitli amaçlar doğrultusunda uzaya yapay uydu fırlatmaktadırlar. Bu uydular sayesinde günümüzde daha rahat iletişim kurabiliyor ve birçok işimizi kolaylıkla halledebiliyoruz. Peki bu uydular uzay kirliliğine neden olur mu?

Son zamanlarda hem şirketler hem de ülkeler tarafından uzaya çok fazla uydu fırlatılıyor. Bu uydular sayesinde günlük hayatta yapabildiğimiz birçok şeyi yapıyoruz. Elon Musk’ın hepinizin illaki duymuş olduğu Starlink isimli bir projesi bulunuyor. Bu proje sayesinde interneti uzaydan insanlara ulaştırmayı planlıyor. Özellikle altyapının yetersiz olduğu Afrika ülkelerine yönelik bir proje olan Starlink’i gerçekleştirmek için oldukça fazla uydu gerekiyor.

Bundan dolayı da tekrardan gündeme yapay uyduların uzay kirliliğine neden olup olmadığı konusu gündeme geldi. Yapay uydular uzay kirliliğine çalışıyorlarken sebep olmazlar. Ancak arızalanma sonucunda veya eskidikleri için işlevlerini yitirirlerse uzayda sadece dolaşan metal parçalarına dönüşürler. Bundan dolayı da yapay uydular uzay kirliliğine sebep olmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0