in

Apple’dan eski iPhone sahiplerine güncelleme müjdesi

Apple, Android cihazlara kıyasla eskiyen telefonlarına en uzun süre güncelleme desteği veren bir marka. Şirket, bu kapsamda yayınladığı iOS 12.5.5 güncellemesi ile 8 yıllık iPhone 5S modelini bile güncelledi.

Apple cihazların ikinci elde dahi fiyatlarının yüksek seyretmesi aslında şaşırtıcı değil. Bunda en önemli etken hiç şüphesiz uzun yıllar kullanılabilen yapıları. Her ne kadar son yıllarda Apple’ın iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı ortaya çıksa da, güncelleme desteği söz konusu olduğunda Apple tüm rakiplerini geride bırakıyor.

Adı bile unutulan iPhone 5S, 8 yıl önce duyuruldu ve halen bu telefonu kullanan azımsanyacak sayıda bir kullanıcı kitlesi var. Durum böyle olunca da Apple sürpriz bir hamleyle iOS 15 sonrası iOS 12.5.5 güncellemesini de kullanıma sundu.

Bu güncellemenin getirdiği ‘müthiş’ bir özellik elbette yok. Ancak güvenlik tarafında bazı açıkları gideren iOS 12.5.5 ile CoreGraphics, WebKit ve XNU ile ilgili güvenlik açıkları gideriliyor.

iOS 12 sonrası sürümler için ise iPhone 5S’e destek verilmiyor. iPhone 5S ile birlikte iPhone 6, iPhone 6 PLus, 6. nesil iPod Touch, 1. nesil iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3 de yine bu listede yer alıyor.

Her ne kadar yeni güncellemeler eski iPhone modellerine yüklenebiliyor olsa da, yükleme konusunda aceleci olmayın. Kullanıcıların indirme işlemi sonrası yaşadığı sorunları görmek adına birkaç hafta ya da birkaç ay beklemekte yarar olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0