in

Telefon ahize temizleme nasıl yapılır?

Akıllı telefonlarımız kullandığımız süre boyunca yoğun bir toza maruz kalır. Biz çok dikkat etmesek de bir süre sonra bu biriken tozlar yüzünden telefonumuzda bir takım sorunlar yaşanmaya başlar. Bunların en sık karşılaşılanı ise hiç şüphesiz ahizenin tozlanması. Bu da telefon görüşmesi sırasında karşınızdaki kişiyi net bir şekilde duyamamanıza kadar giden önemli sorunlara yol açar. Peki ahize nasıl temizlenir? Telefon ahize ve hoparlör temizleme nasıl yapılır?

Telefonların ahizesini temizlemek önemli bir konudur. Bir süre sonra tozdan dolayı performansı düşen telefonlar, iletişiminizi sekteye uğratmaya başlayabilir. O yüzden bu sorunu hafife almadan bakımını yapmak durumundayız. Peki telefon ahize temizleme nasıl yapılır?

Telefonunuzun hoparlör kısmını temizleyeceğiz. Bunu nasıl yapacağız? Bunun için ihtiyacımız olan şey silikon çift taraflı bant. Maksimum 15-20 TL’ye alabilirsiniz, yani çok pahalı bir ürün değil. Bir de fırça ihtiyacımız olacak, bu fırça da illa böyle profesyonel seviyede bir fırça olmasına gerek yok, sıradan bir fırça da olabilir.

Yani evinizde rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum. Mesela, traş makinelerinden çıkan fırçalar dahi işimizi fazlasıyla görecektir. Mutlaka elinizin altında vardır bu fırçadan ve bu ikisini kullanarak telefonunuzun hoparlör temizliğini ve ahize temizliğini yapabilirsiniz.

Ben iPhone 13 Pro üzerinde bu işlemi yaptım, sonuçtan da gayet memnun kaldım. Şimdi isterseniz lafı daha fazla uzatmadan direkt olarak temizleme kısmına geçelim, bakalım telefonunuzun hoparlörünü nasıl temizleyeceğiz?

Fırça dışında silikon bant da iş gören iyi bir çözüm olabilir. İlk olarak silikon malzemeden yapılmış çift taraflı bantımızı kullanacağız, peki bunu nasıl kullanacağız? Önce ahize kısmından başlayalım, çift taraflı bantını ahizeye yapıştırıyoruz ve güzelce bastırarak içine girmesini sağlıyoruz.

Biraz bastırmanızda yarar var, çünkü bandın biraz içeri girmesi gerekiyor. Böylece birkaç kez bu işlemi yaptığınızda yani bandı yapıştırıp söktüğünüzde tozların yapıştığını göreceksiniz.

Benzer şekilde telefonun hoparlör kısmına da bu işlemi uygulayabilir ve telefonunuzun toza karşı bakımını yapabilirsiniz. Hem ahizeyi temizlediğinizden karşınızdaki ses çok daha iyi gelecek, hem de hoparlör temizliği sonrası aldığınız ses kalitesinden mutlu olacaksınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0