in

YorumsuzYorumsuz

TikTok istedi, Microsoft satın almadı

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından TikTok ile ilgili sürpriz açıklamalar geldi. Microsoft’un CEO’su Nadya Satella, konuyla ilgili yaptığı açıklamada TikTok’un bir dönem Microsoft’un kendilerini satın alması yönünde beklentilerinin bulunduğunu, ancak kendilerinin buna yanaşmadığını kaydetti.

Çin ile ABD arasında süregelen ticaret savaşlarından etkilenen Çinli şirketlerden biri de TikTok oldu. Huawei’ye Google üzerinden yaptırım uygulayan ABD, TikTok’un da Çin’in tekelinden çıkması için mücadele verdi. Bu şirketi satın almak için IBM, Oracle ve Walmart gibi şirketlerin adı konuşulurken, Microsoft ise bu satın almaya en yakın isim olarak görülüyordu. Microsoft’un TikTok’u satın almasıyla Çin boyundurduğundan kurtulacağı düşüncesi hakimdi. Bu süreç, özellikle de ABD Eski Başkanı Donald Trump döneminde yoğun geçiyordu.

Ancak bu anlaşma bir türlü herhangi bir noktaya varmadı ve Microsoft CEO’su Nadella, Beyaz Saray’ın baskısıyla gerçekleşen bu satın alma süreciyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Code 2021 konferansında konuşan Nadella, TikTok satın alma görüşmelerini başlatan ismin kendileri değil, TikTok olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle şunu unutmamalısınız ki TikTok bize geldi, biz TikTok’a gitmedik. Sonra birçok sorunla karşılaştılar ve bizimle işbirliği yapmak istediler.”

ByteDance’ın TikTok’u Microsoft’a satmak istemesinin gerekçesini de masaya yatıran Nadella, bu noktada Microsoft’un LinkedIn ve Xbox Live gibi sosyal servisleri ile geniş bir kitleye ulaşıyor olmasının TikTok’u cezbettiğini ve Microsoft’un çevrimiçi çocuk güvenliğini de benimsediğini kaydetti.

Nadella, TikTok ile yapılan görüşmelerin bugüne dek yapılan diğer şirket alım süreçlerine kıyasla en garip proje olduğuna da vurgu yapmaktan geri durmadı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0