in

WhatsApp için kabus sürüyor: Kullanıcıları kaçıyor

Dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma platformu WhatsApp, özellikle de yeni kullanıcı sözleşmesi nedeniyle hayli büyük tepki çekmiş ve bu kararını Türkiye özelinde ertelemek durumunda kalmıştı. Ancak WhatsApp’a olan tepkiler dinmiyor ve kullanıcılar bir bir uygulamayı terk ediyor.

WhatsApp’ın 8 Şubat’a kadar zorunlu olarak gizlilik sözleşmesini kabul ettirmek istemesi ters tepti, pek çok kişi WhatsApp’ı terk etmek isteyince çatı şirket Facebook, kararını ertelemek zorunda kaldı. Mayıs ayında sözleşme yeniden karşımıza çıkabilir ya da hiç görmeyebiliriz.

Diğer yandan WhatsApp’ın kararını ertelemesi de yeterli gelmemiş olacak ki Ocak ayında en çok indirilen uygulamalar listesine bakıldığında WhatsApp’ın artık ilk sırada olmadığını görüyoruz.

İlk sırayı rakibi Rusya merkezli Telegram’a kaptıran şirket, 5. sıraya kadar düşmüş durumda. Telegram’ı TikTok, Signal ve Facebook izliyor.

App Store ve Google Play Store üzerinden bakıldığında da durum pek farklı değil. App Store’de WhatsApp’ın 7. sıraya düştüğü görülürken, Google Play Store’da da WhatsApp 6. sıraya kadar gerilemiş durumda.

WhatsApp’a olan tepki en çok rakip platformlara yaradı. Telegram kısa sürede 500 milyon aktif kullanıcı sayısını geride bırakırken, WhatsApp’ın kurucularından olan ve sonraları WhatsApp’tan ayrılan Brian Acton’un kurucusu olduğu Signal de önemli bir başarı elde etti.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen WhatsApp 2 milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın bir numaralı iletişim uygulaması konumunda.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0